Neapol – przechadzka pełna wrażeń

Neapol to miasto pełne sprzeczności. Choć stanowi charakterystyczne i bardzo ciekawe pod względem historycznym miasto a ponadto zapewnia łatwy transport do Wezuwiusza, Pompejów czy Herkulanom, słynie również z obecności mafii neaopolitańskiej oraz niekiedy budzi niepokój turystów, którzy zastanawiają się, czy warto tu przyjechać. Gdzie powstała Camorra, czy należy jej się obawiać i co wziąć pod uwagę podczas pobytu w tym miejscu? 

Mafia – Neapol  

Początki Camorry datuje się na lata 10 XIX-ego wieku w Królestwie Obojga Sycylii. Choć na początku jej działalność miała miejsce głównie w więzieniach Neapolu, następnie rozprzestrzeniła się również po całym mieście i funkcjonowała za pośrednictwem działań gangów. Do głównych ich aktywności należały kradzieże oraz zabójstwa. Uważa się, że owa organizacja przestępcza zarabia na swojej działalności około miliarda euro rocznie.  

Camorra obejmuje 30 klanów, tyle samo grup, 100 rodzin i około 5 tysięcy członków. Skutki ich działań są widoczne nie tylko w Neapolu oraz okolicznych prowincjach, ponieważ organizacja ma swoje silne wpływy również na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Ameryki Południowej. 

Neapol – bezpieczeństwo  

W Neapolu należy na siebie uważać – to nie ulega wątpliwości. Jednakże, trzeba zaznaczyć, iż dotyczy to każdego dużego europejskiego miasta, gdzie największym zagrożeniem dla turystów są głównie kieszonkowcy. Szansa na to, że nagle znajdziemy się w samym środku porachunków gangów mafijnych, jest bardzo niewielka. Oczywiście, dobrze jest mieć oczy dookoła głowy, najlepiej nie poruszać się samodzielnie, unikać nieciekawych dzielnic oraz starać się wracać do hotelu przed zmrokiem. W ten sposób znacznie niwelujemy ryzyko napaści oraz spotkania groźnych przestępców, choć oczywiście ma to zastosowanie w każdej miejscowości, którą odwiedzamy.  

Należy również pamiętać, że jest kilka rejonów, które lepiej omijać, kiedy odwiedzamy Neaopol- dzielnice uchodzące za niebezpieczne, to: Dzielnica Hiszpańska z ulicą Via Toledo oraz Via Chiaia, okolice Napoli Centrale, Piazza Garibaldi oraz Porta Capuana. Nie warto również odwiedzać po zmroku Rione Sanita oraz Materdei.  

Bardzo ważną wskazówką dotyczącą zachowania bezpieczeństwa w Neapolu jest również uważne przechodzenie na przejściu dla pieszych oraz zastosowania zasady ograniczonego zaufania w stosunku do uczestników ruchu drogowego. Należy również bezwzględnie pilnować swoich rzeczy, nie emanować nadmiernie drogimi gadżetami i nie reagować na zaczepki. Warto również zachować czujność w kolejkach miejskich- najlepiej znaleźć miejsce w pierwszym przedziale pociągu, tak aby mieć łatwy kontakt z obsługą środka komunikacji i móc poprosić kogoś o pomoc w razie, jeżeli spotka nas jakaś nieprzyjemna sytuacja. Ponadto, dobrze jest znaleźć sobie towarzysza podróży do Neapolu i przemieszczać się wszędzie we wspólnym towarzystwie. W ten sposób, nie tylko będziemy mogli poprosić kogoś o pomoc w razie potrzeby, ale również odstraszy to potencjalnych złoczyńców. 

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz