Co zobaczyć w Weronie mając tylko jeden dzień?

Werona kojarzy się większości turystów ze słynnym balkonem Julii, romantyzmem, miłością i włoską kuchnią. Jest to miejsce oferujące multum rozrywek oraz zabytków, dlatego zachęcamy do zapoznania się z krótkim przewodnikiem na temat atrakcji, które oferuje Werona- amfiteatru, sklepów, kamieniczek, mostów, tarasów widokowych i wiele innych. Po krótkiej lekturze okaże się bowiem, że balkon Julii jest tylko wisienką na torcie tego wspaniałego miasta.

Werona – mapa

Werona położona jest w północno-wschodniej części Włoch, nieopodal Alp, nad Adygą. Jest stosunkowo bogatym miastem, słynącym z handlu oraz dużego dochodu turystycznego. Znajduje się tu mnóstwo koncernów przemysłowych, dobrze rozwinięty jest również sektor handlowy, rolniczy oraz finansowy. Werona administracyjnie należy do Wenecji Euganejskiej.  

Powierzchnia Werony wynosi około 206 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności sięga nieco poniżej 270 tysięcy mieszkańców. Stanowi ona również ważne miejsce pod względem włoskiej komunikacji, ponieważ to właśnie tutaj znajduje się sieć utworzona z przecinających się najważniejszych autostrad kraju.  

Klimat w Weronie warunkuje gorące i wilgotne lata, oraz równie wilgotne i chłodne zimy. W sezonie letnim obserwuje się również intensywne opady.

Werona – co zobaczyć

Istnieje kilka miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć odwiedzając Weronę- zwierdzanie miasta zwykle obejmuje piazza Bra, amfiteatr, Dom Julii, wieżę Lamberti, Ponte Pietra oraz Piazza Erbe.  

Można tutaj zobaczyć mnóstwo ruin pochodzących jeszcze z czasów starożytnego Rzymu, a także liczne forty i mury ocalałe z późniejszych okresów historycznych, między innymi średniowiecza oraz epoki weneckiej. Jest to również bardzo bogate miejsce pod względem wydarzeń kulturalnych.

Werona – atrakcje

Werona jest miastem często odwiedzanym nie tylko z uwagi na swoją malowniczość oraz bogatą kulturę, ale również liczne wydarzenia i festiwale, które organizowane są na terenie miasta.  

Do takich zgromadzeń zaliczamy między innymi festiwal w Weronie, teatralne lato Werony, koncerty jazzowe, festiwal Schermi d’amore, Tocati Verona, czy Palio di Verona.

Werona posiada ponadto trzy drużyny piłkarskie, które regularnie odbywają mecze. W opisywanym mieście dwukrotnie odbyły się również mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym, który jest ważnym i często uprawianym sportem wśród mieszkańców Werony. Do innych popularnych sportów należy również koszykówka, siatkówka, kajakarstwo oraz rugby. 

Werona – zabytki  

Do najpopularniejszych zabytków Werony zaliczamy bramę Borsari oraz Leoni, mury Galienia, fontannę Madonna Verona oraz teatr rzymski i arenę. Ostatni wymieniony zabytek często użytkowany jest do dnia dzisiejszego, głównie podczas koncertów, zwłaszcza tych muzyki klasycznej.  

Będąc w Weronie, warto zobaczyć również zabytki, które zachowały się od czasu średniowiecza, między innymi bazylikę San Zeno Maggiore, czy katedrę di Santa Maria Matricolare. Jest tutaj również multum kościołów, pałaców oraz zamków, które na spokojnie można zwiedzić w ciągu jednego dnia.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz