Cinque terre – informacje praktyczne

Istnieje kilka ikonicznych miejsc, z którymi kojarzą się nam Włochy- Cinque Terre to z pewnością jedno z nich. Przeczytaj poniższy artykuł, aby krótko zaznajomić się z historią tego miejsca, dowiedzieć się jakie zabytki warto zobaczyć, jakie atrakcje wybrać oraz gdzie są najlepsze plaże w Cinque Terre. Dzięki temu świetnie przygotujesz się na wizytę w tym bajecznym miejscu!

Cinque terre – mapa

Cinque Terre znajduje się na terenie liguryjskiej riwiery, niedaleko Portovenere, pomędzy Mesco a Montenero. W 1997 roku zostało wpisane na listę światowego dziecictwa kultralnego i przyrodniczego UNESCO. Cinque terre obejmuje aż pięć ikonicznych miejscowości- Monterosso al. Mare, Vernazza, Corniglia, Riomaggiore oraz Manarola.  

Co ciekawe, przez wiele stuleci miasteczko istniało w dużego stopnia izolacji od reszty świata. Dopiero po powstaniu linii kolejowej w XIX wieku, mnóstwo turystów trafiło do Cinque Terre i podróżuje w tym kierunku do dzisiaj. Aby poruszać się po parku narodowym obecnym na terenie opisywanego terenu, konieczne jest posiadanie specjalnej karty uprawniającej daną osobę do przejazdy na wszystkich trasach parku. 

Cinque terre – zwiedzanie i historia 

Historia Cinque Terre w dużej mierze bazowała na hodowli owoców morza i ryb, a także uprawie winorośli i oliwek. Omawiany rejon jest niezwykle charakterystyczny z uwagi na przepiękne krajobrazy łączące bezkres morza i wysokich gór. Naturalne środowisko nie ucierpiało w tym miejscu z powodu nadmiernej urbanizacji, ponieważ- jak już wspomniano- Cinque Terre z uwagi na swoje geograficzne położenie, przez większość historii było całkowicie odcięte od innych terenów.  

Cinque Terre zapewnia mnóstwo monumentów natury, wzgórz i plaż do oglądania. Ponadto, jest tu wiele pięknych i kolorowych kamieniczek, kościołów, klasztorów oraz rzeźb. Na każdym kroku można spotkać również pokaźne ogrody, winnice i oliwkowe gaje.  

Cinque terre – plaże i rozrywki  

Oczywiście, w Cinque Terre– jak w większości włoskich rejonów- znajdzie się tutaj mnóstwo rozrywek dla przyjezdnych turystów.  

Część z nich to oczywiście plaże, nie brakuje jednak również liczny kafejek, barów, restauracji oraz pięknych i luksusowych hoteli. Znajdzie się także coś dla miłośników wędrówek, ponieważ w Cinque Terre możemy znaleźć kilka tras trekkingowych, między innymi tą łączącą Monterosso oraz Vernazza. Wzdłuż samego morza znajduje się także mnóstwo punktów widokowych, które nie tylko pozwalają cieszyć oko niesamowitymi krajobrazami, ale również dają możliwość wykonania wyśmienitych zdjęć pamiątkowych. W okolicy takich punktów nierzadko znajdują się niewielkie i kameralne plaże. Jeżeli planujemy wypoczynek na słońcu, warto poszukać mniej obleganych miejsc, najlepiej sprawdzą się w tym celu plaże zajęte głównie przez tubylców. Miejscowe osoby korzystają z plaży nie tylko w celach relaksu, ale niekiedy także do łowienia ryb.. Jeżeli decydujemy się na pobyt w hotelu, część z nich prawdopodobnie będzie miała wydzielony dostęp do plaży prywatnej.  

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz