Trzy miejsca, które warto zobaczyć w Vernazzy

Vernazza to mała wioska rybacka. Jest prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym miejscem w Cinque Terre. Zalicza się ją do najpiękniejszych wiosek we Włoszech. Na pewno kojarzysz zdjęcie Vernazzy, ponieważ pojawia się najczęściej, kiedy wspominany jest ten rejon Ligurii. Co ciekawego tam znajdziesz?

Vernazza została założona około 1000 roku naszej ery (choć pierwsze pisemne wzmianki datowane są na rok 1080), a od 1276 roku znalazła się pod rządami Republiki Genui. W XI wieku w Vernazzy został zbudowany średniowieczny zamek z wieżą Belforte. Miał on chronić wioskę przed piratami.

Idealnym sposobem dotarcia do tej zapierającej dech w piersiach wioski jest droga morska. Malutki port otoczony jest subtelnymi, pastelowymi budynkami, a główny plac pełen jest dobrych restauracji i barów.

Okolice portowe są zresztą najciekawsze w całej Vernazzy. Niewielka ich przestrzeń powoduje, że zawsze są one wypełnione po brzegi i pełne turystów przystających, żeby zrobić sobie selfie.

Wioska jest otoczona stromymi tarasami porośniętymi gajami oliwnymi, z których pochodzi jedna z najlepszych oliw w kraju. Widok na Vernazzę z góry nie ma sobie równych.

Polecam odwiedzić restaurację Piadiamo Vernazza przy Via Gerolamo Guidoni. Świetna knajpka zarówno pod względem posiłków, jak i obsługi. Wpadliśmy tam jedynie na przekąskę w postaci kanapki z szynką, ale i tak zostanie w pamięci na długo.

Co warto odwiedzić w Vernazzy

  • Kościół św. Małgorzaty (Chiesa di Santa Margherita di Antiochia). Jest to kościół zbudowany z kamienia. Prawdopodobnie powstał on na bazie innej świątyni w XI wieku, ale pierwsze wzmianki o jego wybudowaniu pochodzą z roku 1318. Choć jego początki sięgają średniowiecza, była on często przebudowywany. W XVI–XVII wieku strukturę kościoła zmieniono na styl renesansowy. Zmieniono m.in. całą fasadę. Z kolei w XVIII wieku wnętrze świątyni ozdobiono elementami barokowymi, które 200 lat później usunięto, nadając kościołowi oryginalny charakter i wygląd.
  • Via Roma, która jest głównym deptakiem miasteczka. Przy ulicy znajdziesz mnóstwo sklepów, knajpek czy restauracji. Nietrudno ją znaleźć, ponieważ staniesz na niej od razu po wyjściu z dworca kolejowego.
  • Wieża Zamku Doriów (Castello Doria) zbudowana prawdopodobnie w XI wieku w celu ochrony wioski przed piratami, choć pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIII wieku. Nie nastawiaj się jednak na zwiedzanie wnętrz (pomieszczenia są zamknięte), a jedynie na świetny widok z murów zamku. Do atrakcji prowadzą wąskie schody, które w sezonie są zazwyczaj pełne turystów. Bilet wstępu kosztuje około 1,50 euro.

Wydarzenia

  • 20 lipca – Święto Santa Margherita di Antiochia,
  • Święto piratów (brak dokładnej daty).

Dojazd do Vernazzy

Jak w przypadku pozostałych miasteczek, do Vernazzy najłatwiej dojechać pociągiem lub przypłynąć statkiem. Wychodząc z dworca kolejowego staniesz na głównym deptaku – Via Roma.

Do Vernazzy dojdziesz pieszo z dwóch sąsiednich miast (musisz jednak sprawdzić, czy wybrana trasa nie jest akurat zamknięta). Możesz wybrać trasy niskie zarówno z Monterosso al Mare, jak i Cornigli (dla średniozaawansowanych piechurów), albo trasę wysoką z Monterosso al Mare – przez Santuario Nostra Signora di Reggio oraz Santuario N.S. Di Soviore. Obie opcje wymagają wdrapania się stromymi schodami. Nagrodą są jednak niesamowite widoki ze wzgórza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *