Samochodem do Włoch – 2 podstawowe rzeczy do ogarnięcia

Do Włoch lecimy nie tylko samolotem, ale także jeździmy samochodem. I wbrew pozorom, to da się przeżyć. Trasa długa i monotonna, przynajmniej do Monachium. Dalej jest tylko lepiej. Jaką trasę wybrać? Na co zwracać uwagę? Ile to będzie kosztować?

Jaką trasę wybrać?

Podróż zaczynamy oczywiście od wyboru trasy. Jadąc z Trójmiasta zazwyczaj wybieramy tę przez Poznań, dalej kierujemy się na Berlin, a przed nim na południe – przez Monachium, Innsbruck i przełęcz Brenner.

W zeszłym roku pojechaliśmy przez Szwajcarię. Wybraliśmy tę opcję tylko dlatego, że nocleg zarezerwowałam w Gera Lario na północy Jeziora Como. Poniższa mapa pokazuje tę trasę. Szwajcarsko-włoską granicę przekraczamy niedaleko miasta Como. Jeśli macie „chwilę”, gorąco polecam spędzić tam kilka dni. O atrakcjach jeziora Como opowiem innym razem.

Trasa przez Szwajcarię

Jeśli chodzi o przejazd przez Szwajcarię, to prawdę rzecz biorąc, nawet nie zauważyliśmy kiedy przekroczyliśmy granicę austriacko-szwajcarską. Na przejściu granicznym położonym w małej miejscowości, stała mała budka z jednym pogranicznikiem, który nic sobie nie robił z przejeżdżających aut osobowych.

Dalej jechaliśmy malowniczą i pustą trasą górską. Widoki były niesamowite.

Szwajcaria
Szwajcarska droga w górach
Miasteczko w górach, gdzieś pomiędzy Szwajcarią a Włochami
To już Włochy…

Trasa przez Austrię

Trasę przez Berlin, Monachium, Innsbruck oraz przełęcz Brenner polecam zarówno dla mieszkańców Poznania, jak i Szczecina. Co prawda mapa internetowa wyznacza dla połączenia Gdańsk – Rzym przejazd przez całą Polskę, jednak myślę, że wygodniej jest przed Bydgoszczą skręcić na Poznań, niż jechać zatłoczoną A1 na południe.

UWAGA! Jak widzisz na poniższej mapie (stan na 18 lipiec 2020 r.) trasa z Lipska do praktycznie samej granicy z Austrią jest oznaczona jako remontowana. Rzeczywiście „w przebudowie” jest ona od kilku lat. Do tego wypadek albo niekorzystne warunki pogodowe i kilkugodzinny korek masz zapewniony.

Ciekawym rozwiązaniem może być trasa przez Wrocław i dalej na zachód przez Drezno i na południe przez Monachium. Takie rozwiązanie wybraliśmy dwa lata temu w drodze powrotnej, ponieważ chcieliśmy zatrzymać się na nocleg w okolicach Jeleniej Góry. Trasa jest mniej uczęszczana, niż popularna A9 w Niemczech. Nie ma na niej także tylu robót drogowych, przez co jedzie się wygodniej i płynniej.

Trasa przez Czechy

Dla jadących z Krakowa, a także Polski wschodniej, mapa wyznacza trasę przez Czechy (w okolicach Ostrawy i Brna) i Austrię (Wiedeń i Graz).

Tak naprawdę, którą drogę wybierzecie – nieważne. Wszystkie drogi i tak prowadzą do Rzymu.

Opłaty za autostrady

Niemcy

Mimo zapowiedzi o wprowadzeniu winiet na przełomie 2019 i 2020 roku, nadal w Niemcy nie pobierają opłat za przejazd swoimi autostradami. Plan zakładał wprowadzenie opłat od października 2020 r. Póki co w wakacje tego roku (lipiec 2020 r.) jedziemy jeszcze za darmo.

Austria

Przejeżdżając przez Austrię zapłacimy za:

  • korzystanie z autostrad – konieczny jest zakup winiety dla pojazdów lub zespołu pojazdów o DMC < 3,5 tony,
  • Pojazdy o DMC >3,5 tony podlegają opłatom w systemie elektronicznym,
  • dodatkowo płatne są przejazdy tunelami i drogami wysokoalpejskimi,

Jeśli chodzi o winiety dla pojazdów do 3,5 ton, to ceny są następujące:

Kategorie pojazdów/  Okres ważności10 dni2 miesiącerok
Pojazdy do 3,5 t9,40   27,40 €91,10
Motocykle5,40 € 13,70 €36,20

Pamiętaj, że winieta kupowana na rok 2020 ważna jest od 1 grudnia 2019, a kończy ważność 31 stycznia 2021 roku.

Winiety bez problemu kupimy na ostatniej niemieckiej stacji benzynowej, przed granicą z Austrią. Nie ma potrzeby przepłacać kupując je przez Internet. Przejeżdżając obok stacji paliw na pewno zauważymy duży napis informujący o ich sprzedaży w tym punkcie.

Na terenie Austrii winiety można zakupić w punktach oznaczonych specjalną plakietką.

Na winiecie znajduje się opis jak ją zamontować na szybie auta. Prawidłowy sposób montażu dla samochodów osobowych to górny róg po stronie kierowcy lub za lusterkiem.

Nowością jest możliwość zakupu elektronicznej winiety ważnej na terenie Austrii. Winieta elektroniczna powiązana jest z numerem rejestracyjnym pojazdu. Dostępna jest ona w takich samych wersjach, jak naklejka tzn. na 10 dni, 2 miesiące i na rok.

Na trasie przez Austrię (na granicy Austrii i Włoch) zapłacimy także dodatkowo za przejazd przez przełęcz Brenner (wł. Passo del Brennero, niem. Brennerpass) 9,50 Euro. Jest to opłata za jeden przejazd, co oznacza, że w drodze powrotnej także poniesiemy ten koszt.

Swoją drogą, szykujcie aparaty fotograficzne, bo na pewno się na tej trasie przydadzą.

Mapę płatnych dróg i autostrad oraz cennik winiet dla pojazdów do 3,5 t sprawdzisz na stronie Asfinag.

Czechy

  • Korzystanie z autostrad jest płatne na podstawie winiety dla pojazdów o DMC<3,5 tony,
  • Pojazdy o DMC >3,5 tony podlegają opłatom w systemie elektronicznym,
  • W Czechach obowiązują winiety w formie nalepek na przednią szybę. Nie ma winiet elektronicznych.

Rodzaje winiet w Czechach

W Czechach do wyboru mamy trzy rodzaje winiet, podzielone ze względu na czas użytkowania autostrad:

  1. winieta 10-dniowa – oznaczona literką D, ważna od zaznaczonej daty przez kolejne dziesięć dni kalendarzowych.
  2. winieta miesięczna – oznaczona literką M, ważna od zaznaczonej daty do dokładnie takiej samej następnego miesiąca (np. od 5 maja do 5 czerwca). Przy czym jeśli wykupimy winietę np. dnia 31 stycznia, to winieta obowiązuje do ostatniego dnia następnego miesiąca (np. do 28 lutego).
  3. winieta roczna – oznaczona literką R, jej ważność to 12 miesięcy, jednak kupiona w grudniu np. 2019 roku będzie obowiązywać przez cały 2020 rok, aż do 31 stycznia 2021 roku.

Winieta w Czechach ważna jest od daty zaznaczonej na winietce do końca dnia tej samej daty kolejnego miesiąca. Jeżeli takiej daty nie ma w następnym miesiącu, to winieta ważna jest do końca tego miesiąca.

Jeśli chodzi o winiety dla pojazdów do 3,5 ton, to ceny są następujące:

Typ winietyCena w 2020 roku
Roczna1 500 Kč
Miesięczna440 Kč
Dziesięciodniowa310 Kč

Podobnie jak w Austrii, winietę kupujemy na stacji paliw. Można je nabyć jeszcze w Polsce (rozprowadza je m.in. PZMot), ale nie ma sensu przepłacać.

Zarówno w Czechach, jak i w Austrii najtańsze winiety wydawane są na 10 dni. Warto więc dobrze policzyć ile czasu spędzimy we Włoszech, aby zakupić winietę w drodze powrotnej, kiedy dotychczasowa straci ważność.

Informację o winietach w Czechach uzyskasz m.in. na stronie sfdi.cz.

Paliwo

Średnie ceny paliw (w Euro, aktualizacja: czerwiec 2020 r.)

Kraj9598DieselLPG
Austria1,021,181,000,77
Czechy0,900,960,920,43
Włochy1,601,771,490,58

My tankujemy w Niemczech (ruszając w dalszą drogę po noclegu), a potem w Austrii, w Insbrucku. Zjeżdżamy lekko z wyznaczonej trasy i szukamy w mieście stacji paliw. Jest to zdecydowanie tańsza opcja, niż zakup paliwa przy autostradzie. No ale tego nikomu nie muszę tłumaczyć. Ta sama zasada obowiązuje w Polsce.

Noclegi w trasie

Jadąc z Trójmiasta przez Monachium na północ Włoch noclegu szukam wzdłuż niemieckiej autostrady A9. Zazwyczaj rezerwuję pokój w okolicach Selbitz (tj. po około 9 godzinach drogi z Polski – staram się trasę dzielić na takie odcinki, aby każdy móc przejechać w czasie do 10 godzin).

Można zjechać jeszcze niżej i poszukać noclegu pomiędzy Norymbergą a Ingolstadt (ta druga miejscowość leży około 1 godziny od Monachium). Wtedy w dalszą drogę wyjeżdżamy wcześnie rano, aby uniknąć korków, które mogą się zdarzyć w okolicach Monachium.

Drugi hotel polecam w okolicach Langenbruck (także przy autostradzie A9), skąd do Monachium jest około 50 minut drogi. W Langenbruck jest wspaniała piekarnio-cukiernia, gdzie zaopatrujemy się na dalszą część drogi w lokalne pyszności.

Polecam zatrzymać się na nocleg w jednym z niemieckich miasteczek. Jest w nich coś niesamowitego – taki niemiecki ład i porządek. Zadbane domy z kwiatami przy wejściu, wypielęgnowane trawniki, wszędzie czysto i spokojnie. Polecam też zajrzeć to lokalnej gospody na prawdziwego i słusznych rozmiarów sznycla.

Jeśli masz swoje typy tras lub chcesz się podzielić ze mną swoimi doświadczeniami z podróży do Włoch, z chęcią je poznam.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *