Rowerem dookoła Jeziora Como – gdzie warto przystanąć

Jezioro Como to nie tylko klimatyczne miasteczka i widoki. Oprócz leniwych relaksacyjnych spacerów, rejsów promem i wylegiwania się na leżakach, miejsce to oferuje możliwość aktywnego spędzenia czasu i kontakt z naturą. Do wyboru masz wiele tras, które otaczają jezioro. Możesz je pokonać zarówno pieszo – po trasach trekkingowych, jak i rowerem – po mniej lub bardziej znanych ścieżkach. Krótko mówiąc, dla każdego coś miłego. Prawdziwą gratką będzie jednak wycieczka wokół Como. I od tej zacznę cykl artykułów o trasach pieszych i rowerowych w okolicy jeziora.

Trochę praktycznych informacji

Cała trasa wokół jeziora ma 140 km długości z maksymalną różnicą wysokości 900 metrów.

Wprawieni rowerzyści mogą ją pokonać nawet w 5-6 godzin. Nikt oczywiście nie mówi, że musisz to zrobić jak oni, jednego dnia i za jednym razem. Możesz wybrać określone odcinki, które masz ochotę pokonać.

Trasa, o której mowa pozwoli Ci odwiedzić naprawdę wyjątkowe miejsca o znaczeniu historycznym i artystycznym. Jedna tylko uwaga. Nie jest to szlak turystyczny. Nie więc będzie specjalnych ścieżek rowerowych wzdłuż całej linii brzegowej. To trasa bardziej rekreacyjna, ale myślę, że warto taki trip zrobić. Powiem tak… właściwie to wokół samego jeziora naprawdę trudno skupić się na jeździe. Każda z pojawiających się przed Toba wiosek i każde z miasteczek kusi do odwiedzin i krótkiego postoju. Stąd też w niniejszym artykule trochę więcej o przedmiotach pokusy.

Warto wspomnieć, że będziesz jechać głównie głównymi drogami, a czasami tunelami (nie zapominaj, że jesteśmy w górach). Jeśli chodzi o tunele, to można je ominąć równoległymi drogami, a przy tym zjechać do miasteczek, o których więcej dowiesz się za chwilę.

Tuneli jest więcej po zachodniej stronie jeziora. Zresztą od strony Szwajcarii (Gera Lario – Como) ruch jest w ogóle większy. Najmniej zatłoczony pod względem samochodów jest cypel, gdzie leży Bellagio.

To jak? W drogę?!

Cernobbio

Zaczynając od miejscowości Como (na zachodniej odnodze jeziora) kierujesz się via Cernobbio, a potem via Regina na północ. Pierwszą miejscowością, w której możesz zrobić krótki odpoczynek jest Cernobbio. W tym miejscu zaczyna się szlak La Via dei Monti Lariani (ang. Monti Lariani Way, Monti Lariani Trail, lub Lariani Mountain Trail).

Jego całkowita długość wynosi około 125 km, a jego średnia wysokość to około 1000 m n.p.m., w porównaniu z około 200 m brzegiem jeziora. 

Szlak kończy się w Sorico, na północnym krańcu jeziora. 

Jest on tradycyjnie podzielony na cztery ponumerowane odcinki, każdy z innym oznaczeniem, choć nie odpowiadają one dniom wędrówki. Sekcje 1-3 obejmują co najmniej dwa dni chodzenia (dla bardziej wprawnych i zaawansowanych piechurów), natomiast sekcja 4 część jest podzielona dodatkowo na dwie części, z których każda może wymagać więcej niż jednego dnia. 

Teren jest bardzo zróżnicowany. Ścieżka prowadzi przez lasy i pastwiska. Ale tym co najbardziej wartościowe, są niesamowite widoki na jezioro. Proponuje się podzielenie całej trasy na minimum 6 odcinków. Pomiędzy nimi znajdziesz bez problemu zakwaterowanie w schroniskach, agroturystykach, czy kwaterach prywatnych.

Cernobbio

Laglio

Dalej przejeżdżasz przez malownicze wioski Carate Urio i Laglio. Laglio zajmuje pas między górą Colmegnone o wysokości 1383 metrów a jeziorem. Samo miasto składa się z kilku osad: Germanello, Ossana, Soldino, Ticée i Torriggia. Na zboczach góry Colmegnone, powyżej wioski Torriggia, znajduje się słynna jaskinia „Niedźwiedzia Dziura” (którą można zwiedzać po wcześniejszym kontakcie z urzędem gminy). Niedźwiedzia Dziura składa się z różnych pomieszczeń z częściowo niezbadanymi podziemnymi jeziorami i jest bogata w wodę źródlaną.

W Laglio możesz odwiedzić George’a Clooneya, który jest właścicielem Villi Oleandra (kiedyś należąca do rodziny Heinz). Ciekawostką jest, że w willi kręcone były sceny z filmu Ocean’s Twelve.

Villa Oleandra

Ciekawostka!

W czerwcu 2007 roku Clooney wyraził sprzeciw wobec planów zagospodarowania brzegu jeziora w pobliżu jego willi i był gospodarzem spotkania lokalnego komitetu protestowego, również sprzeciwiającego się tej inwestycji.

Argegno

Drogą krajową Regina vecchia,  dojedziesz do Argegno (stąd są możesz pojechać dalej doliną Intelvi). Kolejką linową dostaniesz się do pobliskiej wioski Pigra (wysokość850 m n.p.m., jazda trwa 5 minut; na szczycie znajduje się kawiarnia). No i oczywiście warto skorzystać z uwagi na widoki. Najważniejszą budowlą w Argegno jest Sanktuarium Sant’Anna, które zostało zbudowane w XVII wieku. Miasteczko to dom i pracownia artysty akwareli Paula Wrighta.

Argegno

Ossuccio

Nasza trasa biegnie następnie w kierunku Ossuccio, gdzie znajdziesz starą romańską dzwonnicę. Niedaleko znajduje Sanktuarium Madonna del Soccorso (a tam dzieła chronione przez Unesco).

Atrakcją samego Ossuccio jest sanktuarium Sacro Monte di Ossuccio, należące do kompleksu Sacri Monti (Święte Góry), w 2003 r. wpisanego na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jest to dziewięć zespołów kaplic i innych elementów architektonicznych, powstałych w północnych Włoszech (w Piemoncie i Lombardii) na przełomie XVI i XVII w., poświęconych różnym aspektom wiary chrześcijańskiej. Sacri Monti stanowią rodzaj kalwarii. Budowle wchodzące w ich skład znajdują się najczęściej na zboczach gór i zawierają sceny z życia Chrystusa, Matki Bożej lub świętych, w postaci malarstwa lub rzeźby. 

Ossuccio

Lenno

Następnym miejscem, które warto odwiedzić i przystanąć w nim na chwilę jest Lenno. Sama miejscowość niczym specjalnych się nie wyróżnia. Można przystanąć nad samym jeziorem albo przejść się deptakiem. Ale…

Polecam zatrzymać się tam na dłużej i odwiedzić Villę del Balbianello. Perełka architektury, bogata historia, piękne, wspaniale zadbane ogrody i niesamowite widoki na jezioro. To niewątpliwie jedno z moich ulubionych miejsc nad Como.

Tablica informacyjna przed wejściem
Villa del Balbianello w Lenno

O tym co zobaczyć w Villi, jak się tam dostać napisałam osobny artykuł, dostępny poniżej.

Jeśli jeszcze tam nie byłeś, czas to nadrobić. Villa del Balbianello – konieczny przystanek nad Como.

Tremezzo

Kolejny przystanek warto zrobić w Tremezzo. Miejscowość jest najbardziej znana jako kurort turystyczny (był ulubionym miejscem Konrada Adenauera) i ze względu na swoje wille, z których najbardziej znaną jest Villa Carlotta. Zwiedzić możesz samą willę ale polecam także zajrzeć do ogrodów. O miejscu tym na pewno powstanie osobny wpis.

Villa Carlotta

Menaggio

Kontynuując jazdę, dojedziesz do Cadenabbia, Griante i Menaggio. Warto zajrzeć tu na Piazza Garibaldi, wokół którego skupione są XIX wieczne kamienice, a następnie podejść do portu i przespacerować się promenadą nad brzegiem jeziora.

W miasteczku znajdziesz pozostałości murów obronnych z czasów rzymskich.

Menaggio słynie z klubu golfowego Menaggio and Cadenabbia, założonego w 1907 r. przez pewnego angielskiego wczasowicza spędzającego w okolicy urlop.

Menaggio
Menaggio

Dongo

Dalej na północ leży Dongo, miasto słynne zarówno z ważnych wydarzeń historycznych, jak i swoich tajemnic.

27 kwietnia 1945 r. w Dongo partyzanci schwytali Benito Mussolininiego i współpracujących z nim faszystów, uciekających z Mediolanu w kierunku Valtelliny.

Gravedonna

W następnej kolejności dojedziesz do Gravedony (tutaj polecam zajrzeć do Palazzo Gallio, zbudowanego w 1586 roku przez biskupa Tolomeo. Budynek składa się z czterech wież z każdej strony i wspaniałej loży z widokiem na wodę. Polecam także spacer po parku. Do podziwiania są fontanny i baseny.

Dalej przejedziesz przez Domaso, w którym znajduje się rozbudowana baza kempingowa. Najbardziej  na północ wysuniętym fragmentem tej trasy jest Gera Lario.

Colico

Za Gera Lario zjeżdżasz na południe, w kierując się do Colico. Miasteczko graniczy z rezerwatem przyrody Pian di Spagna i Lago di MezzolaSą to przepiękne, płaskie tereny, idealne na osobne wycieczki rowerowe. Stąd zaczyna się też trasa rowerowa wzdłuż rzeki Adda – Sentiero Valtellina. Ale o tych atrakcjach w kolejnym artykule.

Dalej kierujesz się na Pionę, gdzie znajduje się opactwo (słynne ze swojego likieru – koniecznie do skosztowania).

Bellano

Kolejna miejscowość na Twojej trasie to Bellano. Zrób koniecznie przystanek nad rzeką Orrido. Warte zobaczenia jest Orrido di Bellano – naturalna przepaść, która powstała na skutek roztopienia się lodowca. Jest tam dostępny drewniany pomost dla turystów, w sam raz na spacer pomiędzy skalnymi szczelinami.

Orrido di Bellano

Varenna

Dalej czas na Varennę. Tu na pewno warto podjechać nad samo jezioro i przejść się deptakiem (w kierunku południowym). Znajdziesz tam kilka fajnych knajpek, gdzie możesz zjeść obiad, lodziarni i sklepików z lokalnymi wyrobami. Miejsce na prawdę czarujące.

Varenna
Varenna

Mandello del Lario

Kierując się dalej na południe dojedziesz do Mandello del Lario,  znanej jako ojczyzna Moto Guzzi – włoskiego producenta motocykli, obecnie filii Piaggio & Co.

Mandello del Lario

Lecco

Końcowym etapem wyprawy będzie Lecco. Tutaj polecam spacer centrum miasta czyli Piazza XX Settembre, skąd będziesz mieć świetny widok na górę San Martino. Nie zapomnij też o spacerze promenadą nad brzegiem jeziora.

Promenada w Lecco
Centrum historyczne Lecco, widok na San Martino

Z Lecco możesz wybrać dwie drogi: jechać krajówką lub dalej ścieżką wzdłuż jeziora. Jeśli wybierzesz to pierwsze rozwiązanie oddalisz się od jeziora i pojedziesz w kierunku Como i Erby. Po drodze miniesz Annone i Pusiano.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości albo jeśli Twoim zdaniem o czymś zapomniałam, napisz w komentarzu.

Pamiętaj, czekam na Ciebie na moim fanpage’u – Moje włoskie wakacje. Zapraszam także do dołączenia do facebookowej grupy Włoskie klimaty dla wszystkich miłośników Italii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *