Co zobaczyć w Porto Antico (Stary Port) w Genui i czy wogóle warto się tam pojawić

O tym jak zwiedzać Genuę i co ciekawego w niej zobaczyć pisałam we wcześniejszych artykułach. Wspomniałam, że warto poświęcić jeden dzień na spacer po porcie. Dziś opowiem co ciekawego zobaczysz w Starym Porcie? Gdzie warto wejść, a z czego można zrezygnować.

Tytułem wstępu

Stary Port w Genui jest najstarszą częścią miasta i liczy sobie około… 1000 lat. „Staruszek” był tak zaniedbany, że władze postanowiły przywrócić mu blask. W 1992 r. zakończono całkowitą przebudowę nabrzeża i okolic portowych. Powstał nowoczesny port dostępny dla mieszkańców i turystów.

Widok na port z Catelletto
Makieta portu
Zdjęcie portu przed przebudową

Od tamtej pory możemy się przejść wypielęgnowanymi ścieżkami spacerowymi, wypić kawę w jednej z kawiarni czy knajpek. Jest tu muzeum i akwarium – jedno z największych w Europie. Przy promenadzie stoją zacumowane olbrzymie ekskluzywne łodzie, po których biega obsługa, przygotowując je do następnego rejsu-imprezy.

O historii tego miejsca opowiadają znajdujące się w pobliżu: Palazzo San Giorgio (po drugiej stronie Via Aurelia) oraz Porta Siberia. Aby choć trochę poczuć dawny klimat tego miejsca, polecam spacer portykami za Palazzo San Giorgio. Wąskie uliczki, małe lokalne sklepiki, kawiarenki, w których zjemy kanapkę i wypijemy poranną kawę, nieco schowane przed oczami turystów warsztaty rzemieślnicze – to wszystko oferuje Genua tuż przy wejściu do Starego Miasta.

Zwiedzanie Starego Portu

W ciągu dnia Stary Port zapełniony jest ludźmi, w większości turystami. Pobliski parking pęka w szwach, więc albo przyjedziemy tu wcześnie rano, albo zaparkujemy przy pobliskim akwarium.

Polecam spacer od Porta Siberia do Muzeum Morskiego. Dobry punkt widokowy na port znajduje się na małej wysepce Isola delle Chiatte, która znajduje się na końcu molo, za akwarium.

Do Starego Portu możemy dojść pieszo od Starego Miasta albo podjechać autobusem lub metrem (przystanek San Giorgio lub Darsena).

Jak już pisałam, część Starego Portu bliżej Starego Miasta lepiej omijać po zmroku.

Na terenie Starego Portu, pod adresem Via al Porto Antico 2, działa punkt informacji turystycznej. Otwarty jest od poniedziałku do niedzieli, od 9:00 do 17:50.

Atrakcje Starego Portu

Rejsy

Stary Port oraz Genuę możesz zobaczyć z perspektywy wody. Wystarczy wybrać się na ponadgodzinny rejs o nazwie „Genova dal Mare” (Genua od Morza). Podczas rejsu zobaczysz m.in. latarnię morską oraz rzędy historycznych budynków i pałaców.

Rejsy odbywają się od poniedziałku do piątku o 14:15, 17:20 i 18:40 oraz w sobotę i niedzielę o 14:00, 15:30 i 17:00 (aktualizacja lipiec 2020 r.).

Ceny biletów: dorośli 8 euro, dzieci 5-14 lat 4 euro, dzieci do 4 lat płyną za darmo.

Rejs trwa około 70 minut.

Bilety zakupisz w budce tuż obok akwarium lub na pokładzie. Najlepiej przyjść chwilę przed godziną wypłynięcia. W sezonie może być wielu chętnych.

Firma oferuje również inne rejsy. Możesz popłynąć do Cinque Terre lub do Portofino. Więcej informacji znajdziesz na stronie liguriaviamare.it.

Palazzo San Giorgio

Po drugiej stronie Via Aurelia wznosi się, niepasujący jakby do portowego otoczenia, Pałac św. Jerzego (Palazzo San Giorgio). Niesamowite wrażenie robią freski na jego fasadzie, a w szczególności środkowy, przedstawiający św. Jerzego podczas walki ze smokiem.

Palazzo San Giorgio

Pałac pochodzi z 1260 roku i został zbudowany przez pierwszego Dożę Genui. Co ciekawe, pałac powstał z materiałów pozyskanych z weneckiej ambasady w Konstantynopolu.

Dawniej służył jako… więzienie, a najbardziej znanym więźniem, tam osadzonym, był Marco Polo.

Niestety, obecnie budynek nie jest dostępny dla zwiedzających.

Muzeum Morskie

W obszernym budynku mieszącym się na kilku piętrach, zapoznasz się z historią morskich podbojów od czasów średniowiecznych po sytuację bieżącą genueńskiego portu. Niestety większość eksponatów opisanych jest w języku włoskim. W takiej sytuacji pozostaje wypożyczenie audio-przewodnika za 1 euro.

Muzeum jest bardzo interaktywne. Jedna z części poświęcona została emigrantom i szczegółowo prezentuje trasę, którą pokonywali z miasta na statek i dalej za wielką wodę.

Polecam zajrzeć na wystawę starych atlasów, map i globusów, włącznie ze starymi mapami europejskich (poza Włochami) miast, nie tylko portowych. Możemy zobaczyć jak w XVI wieku wyglądały m.in.: Gdańsk, Rzym, Wiedeń czy Praga.

Jeśli chodzi o flotę genueńską, w muzeum znajdują się: model statku, liczne zbroje i armaty. Wystawa przybliża nam niewątpliwie spory kawałek historii miasta. Prawdziwą gratką są oryginały listów napisanych przez Krzysztofa Kolumba.

Na dachu muzeum znajduje się taras widokowy, na którym można przysiąść na posiłek.

W ramach zwiedzania Muzeum Morskiego można wejść również do środka łodzi podwodnej, znajdującej się na zewnątrz. Przed wejściem należy odebrać kask ochronny z kas biletowych.

Aktualny cennik (lipiec 2020 r.):

Muzeum (Galata Museo del Mare)Museum (Galata Museo del Mare) i łódź podwodna (Sommergibile Nazario Sauro)
Dzieci do 3 latbezpłatniebezpłatnie
Dzieci od 4 do 12 lat8 euro14 euro
Dorośli13 euro19 euro
Bilet ulgowy*11 euro17 euro

* bilet ulgowy przysługuje wojskowym, seniorom powyżej 65 roku życia oraz osobom niepełnosprawnym

Więcej informacji znajdziesz na stornie muzeum galatamuseodelmare.it

Galeone Neptune

Niedaleko genueńskiego akwarium stoi zacumowany Galeone Neptune, który jest repliką XVII-wiecznego hiszpańskiego galeonu o tej samej nazwie. Statek został zbudowany z myślą o filmie „Piraci” w reżyserii Romana Polańskiego z 1985 roku.

Galeon jest udostępniony do zwiedzania, lecz będzie on frajdą jedynie dla najmłodszych.

Il Bigo

Według mnie przypomina paskudnego pająka, tymczasem Bigo miał nawiązać wyglądem oraz nazwą do… portowego żurawia. Tak naprawdę umożliwia podziwianie panoramy portu i Genui. Na jednym z ramion przymocowana jest kopuła. Winda zabierze Cię na wysokość 40 metrów, skąd rozciąga się imponujący widok.

O Bigo możesz przeczytać na stronie portoantico.it.

Ja oraz Il Bigo

Porta Siberia

Porta Siberia, jak sama nazwa wskazuje, jest to jedna z historycznych bram wjazdowych do Genui. Powstała w XVI wieku. Tak naprawdę nie była to typowa brama, a magazyn. W środku przechowywano armaty oraz amunicję. Budynek został odrestaurowany i dziś znajduje się w nim muzeum poświęcone życiu i twórczości włoskiego malarza Emanuele Luzzatiego.

Porta dei Vacca

Z ciekawych obiektów na obrzeżach starego miasta (przy Porta dei Vacca 1), tuż przy stacji metra „Darsena”, należy zwrócić uwagę na, niejako wkomponowaną w kamienice, pozostałość starej bramy miejskiej.

Mercato Comunale

Jeśli mamy trochę czasu, dosłownie naprzeciw muzeum morskiego (przy Piazza dello Statuto), znajdziemy się lokalny targ spożywczy ze świeżymi włoskimi produktami i owocami morza. Mały budynek mieści się pomiędzy dwoma ciągami zabudowań. Warto zobaczyć ten niepowtarzalny koloryt.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty 7:30-19:30

Na koniec kilka zdjęć ze spaceru po Starym Porcie.

Okolice portu, wejście na Stare Miasto

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *