Arezzo – czy stolik w kawiarni zawsze musi stać prosto?

Toskania… marzenie dla jednych, totalna nuda dla innych. Choć byłam już wiele razy, nigdy mi dość. Zawsze wracam, choćby przejazdem… na spacer, na obiad, na lody. Aby po prostu podreptać moimi ulubionymi średniowiecznymi uliczkami. Arezzo, bez którego dla mnie wizyta w Toskanii, to nie wizyta.

Tytułem wstępu

Jeśli wydaje Ci się, że Toskania to tylko pola i cyprysy, to jesteś oczywiście w błędzie. Toskania bowiem, to kilka zupełnie różnych krajobrazów. Ja poznałam dwa. Pierwszy, to ciągnące się kilometrami pola, poprzecinane gdzieniegdzie szutrowymi dróżkami, prowadzącymi do domostw, gospodarstw lub wytwornych hoteli dla bogaczy. Każda z tych dróżek jest obsadzona strzelistymi, charakterystycznymi dla tego regionu, cyprysami. Drugi, to bezkresne pasma gór i przyklejonych do nich dolin. Na próżno szukać tam, znanej z pocztówek czy obrazków, „typowej” toskańskiej wsi.

Prawdziwy toskański klimat

Toskania jednak, to przede wszystkim kraina miast i miasteczek. Zawieszone na zboczach gór albo posadowione na ich szczytach. Otoczone potężnymi murami, które strzegły niegdyś dostępu przed intruzami.

To miasteczka, w których cały klimat tworzą ciasno budowane domy z kamienia, z zielonymi okiennicami i czerwonymi dachówkami. Uroku dodają brukowane nienaturalnie wąskie uliczki, zaułki i tajemnicze przejścia, które prowadzą do jeszcze bardziej urokliwych sklepów z pamiątkami albo miejscowymi wyrobami spożywczymi, do pracowni rękodzielniczych czy małych, wydawałoby się zapomnianych, knajpek

To właśnie te miasta i miasteczka zachwycają w Toskanii najbardziej. Ciche i spokojne, pozbawione hałaśliwych wszędobylskich turystów, zachowały swój naturalny urok i ducha średniowiecznych osad.

Gwarne Arezzo

Arezzo to tętniące życiem miasto, z rozbudowaną infrastrukturą i komunikacją międzymiastową. W końcu jest stolicą prowincji. Główny plac (Piazza Grande) to najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne (a także dość charakterystyczne) miejsce.

Ten ogromny, pochyły plac przyciąga turystów licznymi kawiarniami i pięknymi zabytkami. Niektórzy siadają przy swobodnie stojących stolikach, a inni tylko przechodzą. Nieopodal placu znajduje się XIV-wieczne Palazzo Pretorio (dawniej więzienie, następnie muzeum, a obecnie biblioteka)…

… i tuż za nim gotycka Cattedrale dei Santi Pietro e Donato (Katedry św. Piotra i Donata z Arezzo).

Co warto zobaczyć?

  1. Piazza Grande (Piazza Vasari) – główny plac miasta,
  2. Palazzo Pretorio z 1322 roku, mieszczący bibliotekę miejską – bardzo charakterystyczny za sprawą ozdobnych herbów na fasadzie,
  3. Gotycką katedrę św. Piotra i Donata z Arezzo z XIII wieku, z pięknymi witrażami Guillaume’a de Marcillata oraz freskiem Piera della Franceski,
  4. Kościół Santa Maria della Pieve z XII wieku.

Arezzo znane jest z odbywającego się na Piazza Grande, co miesiąc, targu staroci (książek, porcelany, sztućców, obrazów). Ceny powalają niestety z nóg, więc nie liczyłabym na łatwe zdobycze. Warto także zobaczyć jeden ze średniowiecznych turniejów rycerskich, które odbywają się na głównym placu dwa razy w roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *