Jak znaleźć świetny nocleg we Włoszech i nie dać się zaskoczyć

Za każdym razem staram się jeździć w inny region Włoch. Jako że najczęściej odkrywany zakątki Italii samochodem, siłą rzeczy wracamy w „nasze” miejsca wielokrotnie. Do Arezzo wpadamy na kawę z ciastkiem, w Anghiari jemy syty obiad, a Rzym gości nas zawsze przy okazji spaceru. Spacer – spacerem, ale najważniejsze przed podróżą jest zaplanowanie noclegów. Jak zatem wybrać nocleg we Włoszech, żeby bez rozczarowań wspominać wakacje?

Nie ukrywam, przy wyborze noclegu korzystam z jednej z najbardziej popularnych wyszukiwarek. Na początku naszej włoskiej przygody, zawsze po zarezerwowaniu pobytu, pisałam do hotelu maila z prośbą o potwierdzenie rezerwacji. Od kiedy przekonałam się, że pokój na mnie czeka i wszystko jest w porządku, wystarczy mi samo potwierdzenie z systemu. Mam je zawsze wydrukowane.

Nie zawsze moje wybory były idealne. Zdarzało się, że wybierając nocleg we Włoszech przeoczyłam zapis umieszczony w ofercie drobnym druczkiem lub nie zrozumiałam opisu. Zawsze jednak z opresji wybawiał mnie serwis wspomnianej wyszukiwarki.

Obecnie sytuacja ma się trochę inaczej. Sam serwis – pracownicy nie są już tak skorzy do pomocy. Niemniej, uważam, że oferta noclegowa prezentowana przez wyszukiwarkę jest bardzo bogata i różnorodna. Sam system rezerwacji jest na tyle prosty, że w razie jakichkolwiek wątpliwości jestem w stanie poradzić sobie z problemem sama.

Na co zwracam uwagę podczas rezerwacji noclegów we Włoszech (dotyczy to także innych miejsc gdzie podróżuję)? Oto kilka podpowiedzi.

Rezerwacja

Napisałam na wstępie o mailowym potwierdzaniu rezerwacji. W zasadzie z niego nie korzystam, ale zdarzają się wyjątki. Podczas planowania podróży nad Jezioro Como, znalazłam sympatyczny pensjonat. Lokalizacja była idealna – tuż nad samym brzegiem jeziora. Rezerwacja obejmowała bezpłatne śniadanie oraz miejsce parkingowe.

Dwa razy upewniałam się mailowo, że rezerwacja jest aktualna. W drugim mailu właścicielka odpisała mi, że w trójkę (dwoje dorosłych i dziecko), nie zmieścimy się w pokoju dwuosobowym. W trakcie dokonywania rezerwacji była oczywiście taka możliwość. Zaproponowała nam pokój trzyosobowy. Musiałabym jednak za niego zapłacić wyższą cenę. Jako że lokalizacja była idealna, zgodziłam się na dopłatę. Pani wspomniała także, że „nasz” nowy pokój przechodzi obecnie remont, ale na pewno będzie na nas czekał.

Dwa miesiące przed planowanym terminem wyjazdu, napisałam kolejnego maila, aby się upewnić co do aktualności rezerwacji. Otrzymałam zwrotną wiadomość, że pokój przydzielono innym gościom, a ja mogę się zadowolić dwoma pokojami: jednoosobowym i dwuosobowym.

Nie muszę Ci tłumaczyć jaką odpowiedź wystosowałam do właścicielki pensjonatu…!? Powyższe potwierdza jedynie, że trzeba być w każdym momencie czujnym. Czy to w przypadku rezerwacji noclegów we Włoszech, czy innym zakątku świata.

Czas rezerwacji

Rezerwacji dokonuję kilka miesięcy wcześniej. Wtedy ceny są niższe, szczególnie jeśli planuję podróż w obleganym turystycznie miejscu lub terminie (np. w sierpniu). Pamiętaj jednak, że w większości przypadków zarezerwowany termin możesz przełożyć. Jeśli wybierzesz opcję „bezpłatne odwołanie rezerwacji” i „brak przedpłaty” – możesz zrezygnować z rezerwacji bez ponoszenia kosztów.

Położenie miejsca noclegowego

Sprawdzam na mapie, gdzie hotel się znajduje. W jakiej dzielnicy, czy jest na obrzeżach miasta, jak daleko jest do plaży, do sklepu, atrakcji turystycznych itp. Analizuję odległości zarówno w kilometrach, jak i wizualnie (wykorzystuję do tego „ludzika google”). Szczególnie jest to przydatne przy obiektach położonych na peryferiach miasta.

Ostatnio we Francji wybrałam hotel, który wydawał mi się położony blisko centrum i co najważniejsze niedaleko plaży. Okazało się jednak, że te kilka kilometrów to w gruncie rzeczy przejazd spod autostrady, przez kilka mniejszych miejscowości. W sezonie turystycznym, przy korkach, zajmowało to dużo czasu.

W opisach obiektów noclegowych znajdziesz krótką charakterystykę położenia hotelu. Informację o jego odległości od centrum miasta, najważniejszych atrakcji, stacji kolejowej, lotniska, restauracji, czy sklepów. Zawsze warto jednak samemu sprawdzić ich położenie. Kiedy wybierzesz interesujący Cię hotel z listy głównej, pojawi się jego nazwa i adres oraz link do mapy. Klikając w niego sprawdzisz, w jakim miejscu znajduje się obiekt.

Standard pokoi

Wybieram pokoje w hotelach, pensjonatach, b&b lub agroturystykach. Zawsze jest to pokój z łazienką. Głównie po „stanie” łazienki i jej wyposażeniu i czystości oceniam, czy oferta spełnia moje wymagania. W pokoju zazwyczaj jest bezpłatne wifi.

Za każdym razem oglądam zdjęcia pokoju. Wygląd pokoju dużo mówi o ofercie, choć jak zawsze – nie ma reguły. Zdarzają się bowiem pokoje skromnie wyposażone, a i tak cała infrastruktura i obsługa klienta są bez zarzutu. Zdjęcia konkretnego interesującego Cię pokoju znajdziesz klikając na podświetloną nazwę pokoju np. „Pokój Dwuosobowy typu Economy”. Zapoznasz się tam ze wszystkimi udogodnieniami, jaki znajdują się w pomieszczeniu, ilością łóżek. W tym miejscu znajdziesz też informacje takie jak np.: dostępność śniadania, czy wyposażenie standardowe i dodatkowe.

Jeśli podróżuję w lecie, sprawdzam, czy w pokoju jest klimatyzacja i nie jest to żadna fanaberia. W sierpniu we Włoszech może być naprawdę gorąco i bez regulacji temperatury ciężko przeżyć. Oczywiście sam fakt zainstalowania w pokoju klimatyzacji nie daje gwarancji, że ona działa albo że jest regularnie czyszczona… ale nie zaszkodzi sprawdzić.

Noclegi we Włoszech

Ceny noclegów we Włoszech

Ceny noclegów są różne. Oczywiście wszystko zależy od terminu na jaki rezerwujesz pokój, od wielkości pokoju (tzn. ile osób będzie mieszkać w tym pokoju), od tego, czy cena zawiera śniadanie i np. miejsce parkingowe.

Ja przyjęłam, że cena za 3-osobowy pokój ze śniadaniem, z bezpłatnym miejscem parkingowym oraz bezpłatnym wi-fi, nie powinna przekraczać 100 euro, za noc. Cena ta nie jest wygórowana, jeśliby przyjąć, że w niektórych miastach sam koszt parkowania w samym centrum, może wynosić 20-30 euro za dobę.

Metoda wyszukiwania noclegów

W wyszukiwarce zaznaczam opcje filtru: przedział cenowy, lokalizacja (np. w centrum miasta), udogodnienia (parking, dostęp do wifi, basen itp.), posiłek (śniadanie wliczone w cenę), oraz zasady rezerwacji (bezpłatne odwołanie rezerwacji, brak przedpłaty).

Wyszukiwanie interesujących mnie noclegów rozpoczynam od zaznaczenia w opcji sortowania „ocena gości”. Oznacza to, że w pierwszej kolejności będą się pojawiać te obiekty, które uzyskały najlepsze oceny gości. Najlepsza średnia ocen to 10. Im niższa, tym obiekt gorszego standardu. Ocenie podlega: czystość, komfort, lokalizacja, udogodnienia, personel, stosunek jakości do ceny oraz bezpłatne wifi.

Z zasady hotele z oceną 10 to obiekty, które każą słono płacić za nocleg albo też obiekty nowo otwarte. Wybieram te hotele, które mają średnią powyżej 8,5. Kilka razy przekonałam się, że niższe oceny (poniżej 8) realnie odzwierciedlają niski standard.

Poza tym, jeśli mam jakiekolwiek wątpliwości, czytam oceny gości (przy każdej ofercie możesz przeczytać, co o obiekcie piszą klienci. Ich ocena przekłada się potem na łączną ilość punktów, o której pisałam w pkt 4).

Śniadanie w ofercie

Zawsze wybieram opcję śniadania wliczonego w cenę pokoju. Pamiętam przygodę z b&b położonym w Monte San Savino w Toskanii. Przyjechaliśmy do niego o północy. Najpierw mieliśmy problem żeby wjechać w ciasne uliczki średniowiecznego miasteczka, a potem nie mogliśmy znaleźć parkingu.

Pensjonat zastaliśmy zamknięty (mimo informacji, że recepcja jest czynna całą dobę). Dopiero po kilku telefonach do obiektu okazało się, że muszę po klucze podejść do pobliskiego hotelu. Rano okazało się, że gościom b&b serwuje się śniadanie właśnie w tym hotelu. Takiej informacji nie było w opisie obiektu na stronie wyszukiwarki. Dlatego warto wszystko kilka razy sprawdzić i upewnić się, że sala restauracyjna jest na miejscu.

Noclegi we Włoszech

Płatność za nocleg

Kolejna rzecz, na którą zwracam uwagę to sposób rozliczenia za nocleg. Zdarza się tak, że właściciel lub zarządzający obiektem nie przyjmują płatności w gotówce albo odwrotnie – tylko taką formę płatności preferują. Jest to istotne w sytuacji, gdy nocleg we Włoszech rezerwuję w apartamencie, na jedną noc i przyjeżdżamy do niego w środku nocy. Gotówka w takim momencie może być niezbędna i „uratować życie”.

Wspomniałam już, że zawsze wybieram noclegi we Włoszech z możliwością bezpłatnej rezygnacji z rezerwacji, bez żadnych wpłat, depozytów, zaliczek itp. Szczególne znaczenie ma to sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń, kiedy z różnych względów nie mogę odbyć podróży albo po prostu zmieniam kierunek wojaży.

W obecnie panującej na świecie pandemii wiele hoteli nie zgodziło się zwrócić swoim klientom wpłaconych zaliczek, nawet jeśli nie skorzystają w tym roku z noclegów we Włoszech. Pozostaje w takim wypadku dogadać się z zarządcą obiektu i poprosić o przełożenie pobytu o rok lub kilka miesięcy.

Udogodnienia w obiekcie

Sprawdzam dokładnie znajdującą się w opisie obiektu sekcję „udogodnienia”. Zdarza się, że wyszukiwarka wybierze dla Ciebie hotel z miejscem parkingowym (czyli zgodnie z Twoimi preferencjami zaznaczonymi na początku wyszukiwania). W rzeczywistości będzie ono dodatkowo płatne lub znajduje się w pewnej odległości od obiektu (do którego trzeba przejść przez pół miasta).

Zasady działalności hotelu

Znajdziesz tam informację o godzinach zameldowania i wymeldowania z hotelu. Jest to ważne w przypadku, gdy w samym hotelu nie ma recepcji, a obsługa przychodzi do obiektu w określonych godzinach.

Bywa też tak, że możliwość zameldowania i wymeldowania poza godzinami wskazanymi w ofercie jest dodatkowo płatna. W sekcji tej znajdziesz też informację o możliwości mieszkania w hotelu z pupilem oraz jakie formy płatności hotel uznaje.

noclegi we Włoszech

Dzieci w hotelach

Bardzo ważną sekcją jest zakładka „Dzieci i dodatkowe łóżka”. Przyznam szczerze, że na tym polu z reguły dochodzi do nieporozumień z obsługą obiektu. Według mnie wynika to z błędnego wyboru dostępnych opcji przez właścicieli hotelu. Zazwyczaj małe dzieci (mniej więcej do 2 roku życia) przebywają w pokoju bezpłatnie.

W sekcji tej może się pojawić też informacja o tym, że dzieci do 12 roku życia nie wymagają dopłaty. Nie raz zdarzało mi się zarezerwować pokój dwuosobowy (w tym bezpłatnie dla dziecka), a na miejscu okazywało się, że musimy zamieszkać w trzyosobowym, z dopłatą. Dziecko traktowano jak dorosłego. W przypadku malucha byłabym w stanie podyskutować. Od zeszłego roku dla naszej ekipy rezerwuję pokoje trzyosobowe. Szkoda czasu i nerwów.

Trzeba też wspomnieć, że niektóre hotele nie życzą sobie obecności dzieci. Jest to mniej lub bardziej dyskryminujące, aczkolwiek trzeba taką okoliczność wziąć pod uwagę. Jedyną radą jest dokładne czytanie oferty danego obiektu.

Jak widzisz, dobry nocleg we Włoszech łatwo jest znaleźć. Wystarczy trzymać się omówionych przeze mnie najważniejszych zasad i można cieszyć się wspaniałym, niezmąconym nieprzewidzianymi niespodziankami, urlopem.

Oczywiście zawsze może się okazać, że pokój z widokiem na morze, jest w rzeczywistości pokojem bez widoku. Myślę jednak, że sytuacja taka nie powinna zmącić Twojego spokoju i zaważyć na ogólnej ocenie hotelu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *