Monterosso

Jedyne takie, Święto Cytryn tylko w Monterosso al Mare.

Monterosso al Mare to największa z pięciu nadmorskich wiosek znanych jako Cinque Terre. Leży najbardziej na północ tego regionu. Otaczają ją wzgórza z cytrynami, winoroślami i oliwkami. Niesamowite plaże, piękne rafy i krystalicznie czyste morze sprawiają, że ta mała wioska jest jedną z najbardziej gościnnych na Riwierze Liguryjskiej, a przy tym w niczym nie pozostałych miasteczek Cinque Terre.

Informacje ogólne

Prawdę mówiąc, czujemy się tam nie jak na wsi, ale jak w kurorcie. Nowoczesne hotele, butiki z modną odzieżą oraz mnóstwo knajpek sprawia miłe dla oka i ducha wrażenie. 

Monterosso jest podzielone na dwie części: starą oraz nową. Granicę stanowi wzgórze św. Krzysztofa. W nowej części (Fegina) znajduje się dworzec kolejowy, łączący wszystkie miasta Cinque Terre. Jest to miejsce pełne życia i widać, że przyczyniła się do tego bogata infrastruktura hotelowo-gastronomiczna. W tej części miasta stoi słynny posąg Olbrzyma (Statua del Gigante), zbudowany na tarasie lokalnej willi. Posąg powstał na początku XX wieku i przedstawia Neptuna – boga morza. Chcąc nie chcąc, stał się symbolem Monterosso.

Bardziej urokliwa jest starsza część miasteczka. Zachęcam do spaceru wąskimi uliczkami Carruggi z wielokolorowymi domami. Znajdziesz tu także ruiny zamku. Do tej części miasta dojdziesz przez tunel wydrążony we wzgórzu lub trasą Salita dei Cappuccini, kierując się w stronę wieży obronnej Torre Aurora wzniesionej z XV wieku.   

Plaża

Plaża w nowej części Monterosso jest jedyną tak rozległą plażą w Cinque Terre i biegnie wzdłuż większości wybrzeża. Najczęściej bywa zatłoczona, więc aby choć trochę skorzystać z kąpieli słonecznych, trzeba przyjść tu wcześnie rano.

Jest to plaża piaszczysto-kamienista, co oznacza, że dno morza wyłożone jest kamieniami. Wrażliwym przydadzą się tutaj specjalne buty. Więcej piaszczystych fragmentów znajduje się we wschodniej części plaży.

Druga z plaż, o wiele mniejsza, znajduje się tuż przy porcie w starszej części miasta. Podobnie jak w przypadku tej pierwszej, jest to plaża piaszczysto-kamienista.

Co zobaczyć w Monterosso

Kościół św. Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovanni Battista) znajdujący się na głównym placu starego miasta. Kościół został zbudowany w 1200 roku, w stylu gotycko-genueńskim. Wewnątrz znajduje się fresk przedstawiający chrzest Chrystusa.

Kościół św. Franciszka (Chiesa di San Francesco), w którym przechowywane są najważniejsze dzieła sztuki.

Betonowy posąg Olbrzyma (Il Gigante) zbudowany na tarasie lokalnej willi przy plaży Fegina, przedstawiający Neptuna, boga morza.

Pomnik św. Franciszka z Asyżu.

Pomnik św. Franciszka z Asyżu

Sanktuarium Soviore, znajdujące się 400 metrów nad poziomem morza. Jego początki sięgają XVII wieku. Dojdziesz tam leśną drogą. Pamiętaj jednak, że trasa jest bardzo wymagająca, stroma i niewygodna za sprawą nie pierwszej nowości schodów. Oczywiście trud włożony w jej przejście wynagrodzą wspaniałe widoki rozciągające się z tarasu przed kościołem.

Jeśli wybierzesz trasę do Sanktuarium, możesz wrócić tą samą drogą do Monterosso albo wybrać się kolejną trasą do Vernazzy przez sanktuarium maryjne Santuario Nostra Signora di Reggio. Czeka Cię jednak dwukrotnie dłuższy spacer niż przy zejściu do miasteczka. Rekompensatą będą oczywiście niezapomniane widoki. Jeśli wybierzesz tę opcję pamiętaj o wygodnych butach, okryciu głowy oraz odpowiedniej ilości płynów.

Widok na Vernazzę

Baza noclegowa

Ilość noclegów jakie oferuje Monterosso al Mare jest najbardziej imponująca spośród wszystkich miasteczek Cinque Terre. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że są to w większości drogie hotele o wysokim standardzie. W pozostałych miasteczkach znajdziesz przeważnie pensjonaty. Przewagą Monterosso są także, jak wspomniałam na początku, liczne lokale gastronomiczne, w których kwitnie życie wieczorne. 

Wydarzenia

• Sagra dei limoni – Święto Cytryn – odbywające się w trzecią sobotę maja. Wioska ozdobiona jest cytrynami. Można tam skosztować miejscowego limoncino, kremu cytrynowego, marmolady cytrynowej i specjalnego ciasta cytrynowego – torta al limone.

• Corpus Domini – w czerwcu. Uliczki historycznego centrum są bogato zdobione pięknymi wzorami, ułożonymi z kolorowych płatki kwiatów. Wieczorem odbywa się procesja.

• Sagra dell’acciuga fritta – w trzecią sobotę czerwca. Możesz spróbować słynnych anchois z Monterosso.

• Festa della Madonna Assunta – 14 sierpnia. Wieczorem puszczane są nad morzem fajerwerki.

• Festiwal bandistico – w pierwszą sobotę września. Wydarzenie muzyczne, w którym uczestniczą zespoły z całych Włoch.

• Sagra dell’acciuga salata e dell’olio d’oliva – w r=trzecią sobotę września. Możesz tam spróbować słynnych anchois z Monterosso i kupić lokalnie produkowaną oliwę z oliwek extra virgin.

• Festa del vino – w czwartą sobotę września. Odbywa się degustacja win Cinque Terre DOC i wersji deserowej o nazwie Sciacchetrà.

Dojazd do Monterosso al Mare

Najłatwiej i najszybciej dostać się do miasteczka pociągiem. Można też dopłynąć statkiem.

Możesz też wybrać drogę tarasami z Vernazzy: niską lub wysoką.

Jeśli odwiedziłeś/ odwiedziłaś ten piękny zakątek Włoch, będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się sowimi wrażeniami.

Do zobaczenia!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *