Dlaczego Manarola jest na wszystkich pocztówkach z Cinque Terre?

Manarola została zbudowana na wysokiej skale, 70 metrów nad poziomem morza. Jest jedną z najbardziej urokliwych i romantycznych wiosek w Cinque Terre. O ten tytuł niewątpliwie rywalizuje z Vernazzą. Jest chyba najczęściej fotografowanym, przez co najbardziej rozpoznawanym miasteczkiem Cinque Terre.

Wokół Manaroli zobaczysz winnice tarasowe. Produkuje się w nich lokalne wina: białe wytrawne i słodkie o nazwie Sciacchetrà.

W maleńkim porcie znajduje się rampa dla łodzi, malownicze wielokolorowe domki z widokiem na morze, mały plac z restauracjami serwującymi owoce morza.

Wzdłuż głównej drogi łodzie są ciągnięte na suchy ląd za każdym razem, gdy morze jest wzburzone. Chociaż nie ma tu prawdziwej plaży, to ponoć jedno z najlepszych miejsc do pływania głębinowego.

Wioska jest pełna wąskich alejek, prowadzących do morza. Ale główną atrakcję stanowią via Antonio Discovolo oraz via Renato Biroll, które zaprowadzą Cię do portu.

Przyglądając się miasteczku z sąsiedniego wzgórza, zobaczysz półokrągły niepozorny budynek. W XVI wieku pełnił on funkcję obronną. Zaopatrzony był w armaty, które broniły miasta przed atakującymi port od strony morza. W kolejnych wiekach budowlę dołączono do jednej z lokalnych fabryk, a obecnie jest ona integralną częścią zabudowy.

Jeśli chcesz zapuścić się na szczyt Manaroli, koniecznie zajrzyj tam do kościoła. Dziś służy jako miejsce spotkań religijnych i społecznościowych, ale w starożytności dzwonnica służyła jako stanowisko do obserwowania potencjalnych najazdów piratów.

Co zobaczyć w Manaroli

• Manarola jest połączona z Riomaggiore słynną Via dell’Amore – ścieżką miłości wyrzeźbioną w skałach nad morzem.

• Kościół św. Wawrzyńca (Chiesa di San Lorenzo) zbudowany w 1338 roku w gotyckim stylu liguryjskim z wieżą obronną.

Wydarzenia

  • święto San Lorenzo – 10 sierpnia,
  • największa na świecie szopka – od 8 grudnia do końca stycznia wzgórza są oświetlone ponad 200 postaciami i 12 000 lampami.

Dojazd do Manaroli

Najłatwiej dostać się pociągiem lub przypłynąć statkiem.

Do Manaroli możesz dojść pieszo z Cornigli jedną z dwóch tras: niską (z uwagi na osuwiska może być zamknięta) lub wysoką, która prowadzi przez miasteczko Volastra. Aby dojść do Manaroli schodzisz tarasami porośniętymi winnicami. Widoki są niesamowite, choć trasa jest dość wymagająca, zwłaszcza przy upale.

Słynna nadmorska promenada nazywana Drogą Miłości (Via dell’ Amore) z Riomaggiore do Manaroli jest od kilku lat zamknięta i nie wiadomo kiedy zostanie znów udostępniona turystów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *