3 praktyczne wskazówki, jak zwiedzać Genuę?

Genua, stolica Ligurii. Genua ma to COŚ. To dobra baza wypadowa do innych miejsc regionu, zarówno na wschód od miasta (Levante Ligure – Liguria Wschodnia), jak i na zachód od niego Ponente Ligure – Liguria Zachodnia). Co ciekawego oferuje nam Genua? W jaki sposób najlepiej ją poznać?

Mapa Genui

Ogólne wrażenia

Genua to miasto portowe. Z jednej strony zamyka ją morze Liguryjskie, z drugiej przytulają wzgórza i góry. Trzeba o tym pamiętać przed wyruszeniem na zwiedzanie miasta. Poza starym miastem i okolicami portu, wszędzie masz pod górkę. Wędrówka prostą uliczką może zakończyć się kilkuset schodami.   

Genua – miasto schodów
Kaskadowo postawione budynki Genui

Co zwiedzać w Genui

Stare miasto

Stare miasto – moja ulubiona część Genui, to w większości mroczne, wąskie uliczki, wychodzące na niejeden plac (piazza) z okazałymi, zagubionymi perełkami architektury.

Tu handlują emigranci różnych narodowości (głównie Hindusi), oferując tzw. „mydło i powidło”, od magnesów i pocztówek począwszy, na elementach garderoby skończywszy. Wszystko tandetne, choć nadające niewątpliwego kolorytu ciemnym, czasami obskurnym uliczkom.

Porta Soprana
Genua
Genua oraz jej place i zaułki

Port

Obok starego miasta znajdziesz dzielnicę portowa. Znów emigranci (tym razem z Afryki). I tu trzeba być już nieco bardziej ostrożnym. Wysięgniki do selfie, sznurkowe bransoletki „na szczęście”, podróbki torebek – wszystko za kilka euro. Są bardzo nachalni, więc trzeba mieć portfel na oku.

Jak najlepiej zwiedzać Genuę?

Genua to miasto, które pnie się kaskadowo ku otaczającym je wzgórzom, począwszy od portu, poprzez stare miasto, aż po nowsze dzielnice. Jeśli masz dobrą kondycję, najlepszym rozwiązaniem na poznanie miasta jest spacer.

W miejsca, gdzie nie dojdziesz pieszo (np. do punktów widokowych), dowiezie Cię miejska komunikacja: autobus, kolejka linowa lub… winda. Stare miasto bez problemu przejdziesz wyłącznie na piechotę. Jest ono wyłączone z ruchu kołowego.

Jest też opcja „zwiedzania” autobusem „HOP ON HOP OFF” – City Sightseeing Genua (o City Sightseeing Naples opowiadałam w innym artykule), który pokaże Ci największe atrakcje miasta. Szczegóły wycieczki oraz ceny biletów znajdziesz pod tym adresem.

Podczas naszej pierwszej wizyty w Genui zakupiliśmy bilety na 48 godzin, więc poruszaliśmy się po mieście wyłącznie tym autobusem. Jest to fajne rozwiązanie, gdyż daje możliwość wysiadania i wsiadania nieograniczoną ilość razy na oznaczonych przystankach. Musisz tylko pilnować rozkładu jazdy. Początkowy przystanek autobusu znajduje się niedaleko portu, przy Acquario di Genova.

Kolorowy autobus Hop On Hop Off
Trasa Hop On Hop Off

Ceny biletów w okresie kwiecień-październik 2020 r.

 Dorośli (+16 lat)Ulgowy (5-15 lat)Dzieci do 4 lat
City Sightseeing® Genoa 24h15 euroBez opłatBez opłat
City Sightseeing® Genoa 48h18 euroBez opłatBez opłat
Ceny HOP ON HOP OF bus

Komunikacja miejska w Genui (aktualizacja lipiec 2020 r.)

Za komunikację miejską w Genui odpowiada firma AMT. Wszelkie informacje znajdziesz pod adresem amt.genova.it.

O transporcie w Genui przeczytasz także na stronie visitgenoa.it.

W stolicy Ligurii jeździ jedna linia metra, która kursuje od dworca Bringole, przez Stary Port oraz fragment starego miasta. Poza metrem, po mieście jeżdżą też autobusy oraz kolejki szynowe.

Sieć komunikacji miejskiej w Genui

Bilety

Bilety jednorazowe

 • Cena 1,50 euro na bilet ważny 100 minut, do wykorzystania w całej sieci miejskiej (autobus, metro, kolejki linowe, windy). Pozwala na przesiadki w obrębie sieci. Nie dotyczy kolei Navebus, Volabus i Genova Casella. Bilet kupisz w kioskach (z oznaczeniem T), czasem w automatach oraz u kierowcy. Pamiętaj, że ten zakupiony u kierowcy jest droższy od biletu zwykłego o 1 euro,
 • Bilet zintegrowany za 1,60 euro – AMT / Trenitalia. Możesz go wykorzystać także w miejskiej sieci kolejowej.

Bilety turystyczne

Dostępne są paczki biletów jednorazowych, bilety 24-godzinne oraz paczki biletów 24-godzinnych. Ciekawym rozwiązaniem dla małych grup jest bilet 24-godzinny ważny dla 4 osób:

 • Genova Pass (4,50 euro) ważny przez 24 godziny od skasowania, umożliwia podróżowanie po całej sieci miejskiej (autobus, metro, kolejki linowe, windy, pociąg regionalny) z jednym biletem. Nie dotyczy kolei Navebus, Volabus i Genova Casella,
 • Genova Pass x 4 (9 euro) ważny przez 24 godziny od skasowania, dla maksymalnie 4 osób podróżujących razem.

WAŻNE! Dzieci do 1,15 m wzrostu podróżują bezpłatnie.

Bilety na linie specjalne

 • Navebus – statek zabierze Cię ze Starego Portu do Pegli, gdzie znajduje się muzeum archeologiczne Museo di Archeologia Ligure oraz muzeum morskie Museo Navale a Pegli; bilety (4 euro) są dostępne bezpośrednio u kierowcy; w ciągu dnia statek kursuje od 3 do 4 razy w każdą ze stron,
 • Volabus – bilet (6 euro) możesz kupić w kasach AMT, w Biurach Informacji Turystycznej (IAT), u kierowcy lub online (po obniżonej cenie 5 euro),
 • Ferrovia Genova Casella – kolej wąskotorowa / kolej szynowa, która łączy port Genui z Casellą, wsią położoną w górach za miastem; bilety są dostępne w kasach biletowych AMT, na stacji kolejowej Piazza Manin oraz u kierowcy; bilety dla turystów zaczynają się od 3 euro (szczegóły znajdziesz na stronie ferroviagenovacasella.it).

WAŻNE! Do autobusu wsiadasz pierwszymi drzwiami (przy kierowcy), od razu kasujesz bilet lub pokazujesz zakupiony wcześniej kierowcy. Wysiadasz drzwiami drugimi lub trzecimi.

Windy

W ramach komunikacji miejskiej możesz korzystać także z wind. Do wyboru masz aż 12 wind publicznych. Na Castelletto (najlepszy wg mnie punkt widokowy) dostaniesz się windami:

 • Castelletto Levante (z Piazza Portello do Spianata Castelletto),
 • Castelletto Ponente (z via Garibaldi do via G.Colombo),
 • Castello d’Albertis – Montegalletto (z via Balbi do Corso Dogali),
 • Piazza Manin – via Contardo (z Piazza Manin/via Assarotti do via Contardo).

Jeśli chcesz tylko wjechać windą możemy w automacie zakupić tańszy bilet za 0,90€.

Winda na Castelletto

Funicolare

W Genui możesz także skorzystać z tramwaju linowego (wł. funicolare). Do wyboru masz dwa tramwaje, które łączą centrum starego miasta z Castelletto. Są to:

 • Funicolare Sant-Anna (od stacji Piazza del Portello do stacji Corso Magenta),
 • Finocolare Zecca-Righi (Largo della Zecca – via Mura delle Chiappe).
Kolejka Funicolare
Funicolare i windy w Genui

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Genui?

Genua to idealne miejsce na kilkudniowy wypad, w drodze np. do Cinque Terre albo na zachód w kierunku San Remo i dalej do Francji (nasza trasa w 2019 r. obejmowała jezioro Como, Genuę, San Remo, Lazurowe Wybrzeże). Myślę, że na optymalne poznanie miasta (ze zwiedzaniem muzeów) trzeba przeznaczyć około 4-5 dni.

Karta muzealna – Card Musei di Genova (aktualizacja lipiec 2020 r.)

Jeśli chcesz w Genui zwiedzić muzea i pałace, możesz skorzystać z miejskiej karty muzealnej – Card Musei di Genova. Dostępna jest ona w dwóch wariantach – jedna z tych opcji umożliwia korzystanie dodatkowo z komunikacji miejskiej. Daje ona możliwość wejścia bez opłat do 20 muzeów miejskich. Pełną listę znajdziesz na stronie museidigenova.it.

KartaCena
Karta 24-godzinna bez komunikacji12 euro
Karta 24-godzinna z komunikacją15 euro
Karta 48-godzinna bez komunikacji20 euro
Karta 48-godzinna z komunikacją25 euro
Karta roczna50 euro
Karta roczna dla studentów25 euro
Ceny Card Musei di Genova

UWAGA! Card Musei di Genova nie obowiązuje w akwarium (Acquario di Genova) oraz w pałacu i ogrodach Villa dei Principe. Z kolei wejście do muzeum morskiego Galata możliwe jest tylko w wariancie 48-godzinnym.

Na stronie museidigenova.it znajdziesz obiekty, do których, w przypadku nabycia Card Musei di Genova, dostaniesz dodatkowe zniżki i rabaty.

Pamiętaj, że muzea miejskie oraz wiele muzeów niepaństwowych jest darmowych dla osób poniżej 18 lat.

Karta muzealna jest zwykłą papierową kartą. Na odwrocie znajdziesz wypisane obiekty, do których bezpłatnego wejścia karta obowiązuje. Po wejściu do każdego z nich pracownik zaznaczy właściwy kwadrat.

Kartę możesz kupić w centrum informacji turystycznej lub w kasach najważniejszych muzeów (z wyjątkiem Museo di Palazzo Reale oraz Galleria Nazionale di Palazzo Spinola).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *