Co wybrać: Muzeum Archeologiczne w Neapolu czy ruiny w Pompejach?

Neapol – miasto wielu kontrastów. Jedni go uwielbiają, inni nienawidzą. Dosłownie. Niektórzy obawiają się ton śmieci na chodnikach, inni bossów neapolitańskiej Camorry. Czy rzeczywiście Neapol jest tak brudny i niebezpieczny? Byłam, zobaczyłam, przeżyłam, wrócę.

Neapol, miasto sprzeczności

Przyznam, że spotkałam się z różnymi opiniami. Od przerażenia i obrzydzenia, po euforię. Jak tu zatem nie sprawdzić tych totalnie skrajnych opinii? Jechałam zatem do Neapolu z ciekawością.

Czy się bałam? Nie. Nigdy nie odczuwam strachu. Jestem ostrożna, oczy mam dookoła głowy, ale nie miewam obaw. No może za wyjątkiem jednej rzeczy… wysokiej południowej temperatury.

Neapol odwiedziliśmy tak spontanicznie, jak każdy inny region Włoch. Po prostu przyszła na niego pora. Mnie oczywiście ciągnęły plaże i woda, ale być w Kampanii i nie zajrzeć do Neapolu…?

Museo Archeologico Nazionale

Już na samym początku zastrzegłam, że punktem wycieczki nie będą Pompeje. Na pierwszy ogień poszło w zamian Museo Archeologico Nazionale (Muzeum Archeologiczne). Jeśli ktoś planuje jednak wycieczkę do Pompejów i Herkulanum, powinien wcześniej udać się do muzeum.

Wszystko co najbardziej wartościowe z pompejskich ruin znajduje się nie w Pompejach, a w Neapolu.

Muzeum Archeologiczne w Neapolu

A jest naprawdę co oglądać. Między innymi oryginalne mozaiki, które kiedyś zdobiły świątynie, pałace i domu bogaczy (wśród nich mozaika przedstawiająca walkę Aleksandra Wielkiego z królem Persji – Dariusem), a także przedmioty codziennego użytku, biżuteria, dekoracje i elementy wyposażenia domów, rzeźby, obrazy, fragmenty murów świątyń czy stare dokumenty. Wszystko świetnie zachowane.

Każdego, kto choć trochę zna włoski temperament, nie zdziwi oryginalna kolekcja świetnie zachowanych eksponatów dla… dorosłych. Przyznam, że nie miałam o niej pojęcia.

Jak na ironię, jedyne zdjęcie z tej części muzeum zrobiło moje dziecko 😉 …

Mimo, że hołduję zasadzie „Wszystko jest dla ludzi”, to np. intencji autora obrazu przedstawiającego stosunek człowieka z łabędziem, nie byłabym w stanie wytłumaczyć mojej latorośli (zdjęcie, wybacz, zaginęło w akcji 😉 )

Informacje praktyczne

Muzeum jest otwarte w poniedziałek oraz od środy do niedzieli w godzinach od 9:00 do 19:30 (za wyjątkiem 25 grudnia i 1 stycznia).

Ceny biletów

  • Normalny: 18 euro
  • Wejście bezpłatne dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia
  • Ulgowy: 2 euro dla dorosłych w wieku 18-25 lat
  • Bilet specjalny: 9 euro ważny od środy do poniedziałku po godzinie 17:00 dla posiadaczy Artecard

Wejście bezpłatne:

  • W pierwszą niedzielę miesiąca – od października do marca
  • W dni wyznaczone przez muzeum

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *