Praktyczne wskazówki jak poruszać się pomiędzy miastami jeziora Como?

W poprzednim artykule pokazałam Ci drogę nad Como. Dosłownie. Było konkretnie i bez ściemy. Czym najlepiej, czyli najwygodniej i najkrócej dojechać nad jezioro. Teraz czas na konkrety odnośnie przemieszczania się nad jeziorem Como. Na mapie wszystko wydaje się oczywiste, jednak odległości pomiędzy miasteczkami są spore. Na pewno nie pokonasz ich pieszo. Jak zatem sprawnie poruszać się nad Como żeby zobaczyć to co najpiękniejsze?

Podróżowanie pociągiem

To jeden z najlepszych środków lokomocji. Nie tylko nad Como, ale i w ogóle we Włoszech. Jeśli chodzi o jezioro nie dojedziesz nim do każdej miejscowości.

Pociągi jeżdżą bowiem jedynie wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Z Lecco przejedziesz aż do Colico. Jeśli chcesz przesiąść się na prom (płynący do Bellagio albo na zachodni brzeg jeziora), polecam wysiąść w Varennie.

Z Como możesz dojechać pociągiem do Lecco. Znalazłam jeden pociąg, który jeździ bez przesiadki – Regionale Trenord o 9:05. Podróż trwa 1 godzinę i 15 minut; bilet normalny kosztuje 4,80 euro, ulgowy jest w cenie 2,40 euro.

Pozostałe pociągi na tej trasie jadą z przesiadką w Monzy (podróż trwa około 1,5 godziny; koszt biletu normalnego wynosi 6,70 euro) albo z przesiadką w Molteno (podróż trwa 1 godzinę i 12 minut; bilet normalny kosztuje 4,80 euro, natomiast ulgowy 2,40 euro).

Ważne:

Dzieci do 4 r.ż. podróżują pociągami za darmo.

Jak dokładnie wygląda podróżowanie pociągiem – opisałam w osobnym artykule, który zamieszczam poniżej – w rozdziale Pociągiem nad Como.

Praktyczne wskazówki jak dotrzeć nad Jezioro Como

Podróżowanie autobusem

Autobusem najlepiej dostaniesz się do miejscowości na zachodniej odnodze jeziora. Począwszy od Como, przez Lenno, Menaggio, Tremezzo i dalej na północ, a nawet do Colico albo z Como do Bellagio (na wysuniętym w jezioro cyplu).

Główne linie biegnące wzdłuż brzegów jeziora Como to C30, która łączy Como z Bellagio przez Nesso oraz linia C10, która łączy Como z Colico, przechodząc przez Tremezzina i Menaggio. Z kolei C40 pojedziesz z Lecco do Como.

Trasa autobusu z Como do Menaggio
Trasa autobusu z Como do Bellagio

Autobusy należą do przewoźnika ASF Autolinee.

Autobusy te jeżdżą według dwóch rozkładów jazdy: zimowego (od 12.09 do 08.06) i letniego (od 09.06 do 11.09 ).

Lista przystanków:

Pełną listę tras autobusów ASF i przystanków wraz z harmonogramami jazdy znajdziesz na stronie ASF

Interaktywną mapę połączeń autobusowych znajdziesz TUTAJ.

Autobusy z Como odjeżdżają z dworca autobusowego przy Piazza Giacomo Matteotti. Znajdziesz tam kasę biletową oraz automat biletowy (wewnątrz budynku), w których zapłacisz kartą lub monetami.

Dworzec autobusowy w Como

Ważne:

Autobus linii C30 odjeżdża z przystanku po drugiej stronie ulicy – przy hotelu i za budką telefoniczną.

Bilety autobusowe

Bilety kupujesz na konkretny odcinek trasy. Ceny są różne i wahają się od 1,40 euro do 7,10 euro – za przejazd. Dostępne są również bilety dzienne na całą sieć za około 10 euro oraz bilety dzienne na trasie Argegno-Menaggio za około 6 euro.

Aktualne ceny biletów w zależności od taryfy znajdziesz TUTAJ.

Bilety możesz zakupić w automacie lub w kasie na dworcu w Como oraz w kioskach (Tabacceriach oznaczonych literą T) w okolicy przystanków w pozostałych miejscowościach. Za przejazd możesz także zapłacić w autobusie – obowiązuje wtedy dopłata.

Możesz mieć problem z zakupem biletu w mniejszych miejscowościach albo w godzinach wieczornych. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup od razu biletów powrotnych w Como.

Dzieci poniżej 110 cm wzrostu podróżują za darmo.

W cenie biletu możesz zabrać do autobusu bagaż o rozmiarze do 50x30x25cm. Na większy bagaż musisz kupić kolejny bilet.

W autobusach nie wolno przewozić rowerów.

Zasady korzystania z autobusów

Pamiętaj o podstawowych zasadach „korzystania” z autobusów we Włoszech:

 • do autobusu wsiadasz pierwszymi drzwiami i pokazujesz bilety kierowcy,
 • najlepiej usiądź na miejscu od strony jeziora biorąc pod uwagę kierunek jazdy, będziesz mieć najlepsze widoki,
 • chcąc wsiąść do autobusu zawsze musisz dać znać kierowcy nadjeżdżającego pojazdu (coś na kształt naszych przystanków „na żądanie”), a wysiadając naciśnij guzik „Stop” chwilę przed naszym przystankiem,
 • autobusy mogą mieć opóźnienia w kursowaniu, dlatego lepiej nie planować przesiadek na inne środki transportu co do minuty.

Podróżowanie statkami

Ogólne zasady podróżowania promem

Świetnym sposobem na zwiedzanie okolicy jeziora jest rejs statkiem, a w zasadzie promem. Rejsy obsługuje firma Navigazione Lago di Como 

Oznaczenia są bardzo czytelne „Ferry / Boat” – na zdjęciu Varenna

Istnieją trzy typy łodzi w transporcie publicznym: 

 • łodzie / promy pasażerskie, idealna dla osób szukających relaksu i do robienia zdjęć z zewnątrz pokładu 
 • przyśpieszone wodoloty
 • promy do przewozu samochodów, motocykli no i oczywiście kierowców – kursuje w centralnej części jeziora, na trasie: Menaggio – Belagglio – Veranna – czyli łączą ze sobą wszystkie brzegi jeziora.
Przystań w Bellagio
Przystań w Bellagio – widok od strony jeziora
Łódź przybijająca do brzegu
Arrivederci!

Zwykłe statki – z otwartym dachem pływają zygzakiem tj. od miasteczka do miasteczka – od zachodniego do wschodniego brzegu. Dlatego rejs z Como do Bellagio trwa dwie godziny. Najlepiej zatem pojechać autobusem z Como np. do Lenno albo pociągiem z Lecco do Varenny i tam wsiąść na prom.

Miejscowości, do których dostaniesz się promem; źródło: www.navigazionelaghi.it

Bilety nie są najtańsze, ale uwierz naprawdę warto! Widoki są niezapomniane!!

Pamiętaj, że promy nie pływają co 10 minut. Możesz np. wypłynąć z Lenno 0 11:41 , (przystanek w Tremezzo) do Bellagio, do którego dopłyniesz o 11:55.

Promy z Bellagio w kierunku Tremezzo odpływają o następujących godzinach: 13:30, 14:42, 15:25, a ostatni o 18:41. Za pierwszym razem może wydawać Ci się to skomplikowane – nieraz możesz dopłynąć nie tam gdzie zaplanowałeś. Ale nie martw się, wystarczy dwa-trzy dni i będziesz śmigać po jeziorze jak rodowity mieszkaniec. Dlatego właśnie warto nad Como spędzić kilka dni.

Jeśli masz wygospodarowany tylko jeden dzień wybierz np. wycieczkę na trasie Lecco-Varenna-Bellagio-Lenno, Menaggio lub Tremezzo.

Jak to działa? W kasie na przystani kupujesz bilet i wsiadasz na prom. Do biletu dostaniesz rozkład „jazdy” i mapkę portów z przystaniami. Mając bilet całodzienny (1-dniowy) pływasz pomiędzy miasteczkami tyle razy ile chcesz. Pamiętaj jedynie o tym że masz bilet na określoną część jeziora (np. ma tę najciekawszą – środkową).

Ceny biletów promowych

Ceny za rejs zależą od strefy. Dokładna tabelka ze strefami i cenami dostępna jest na tej stronie. Wystarczy znaleźć stację początkową i przejść w dół do stacji docelowej. W ten sposób znajdziesz numer strefy obowiązującej na tej trasie. Uzbrojony w te informacje sprawdzasz cenę w tabeli obok – po prawej stronie.

Ceny biletów na promy samochodowe znajdziesz TUTAJ.

Do dyspozycji masz bilety na jeden kurs, 1-dniowe lub 6-dniowe. Zasada odnośnie stref jest taka sama w przypadku wszystkich wymienionych biletów.

W przypadku statków przyśpieszonych – wodolotów, do biletu doliczana jest dodatkowa kwota, również zależna od odległości trasy.

Bilety kupisz w kasach biletowych znajdujących się bezpośrednio przy przystaniach. Istnieje również możliwość zakupu biletu na pokładzie, ale w takim wypadku dopłacasz 1 euro do każdej osoby lub bagażu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kasa biletowa w momencie wejścia na statek jest zamknięta lub w danym miasteczku nie ma jej w ogóle.

Ważne:

Dzieci do lat 4 podróżują za darmo. Dzieci i młodzież w wieku 4-11 lat ma prawo do zakupu biletów ulgowych.

Przykłady cen:

Trasa w środkowej części jeziora, pomiędzy Varenną-Bellagio-Campo-Menaggio:

 • bilet na jeden przejazd kosztuje 4,60 euro, ulgowy 2,30 euro (od osoby)
 • bilet 1-dniowy to koszt 15 euro w przypadku dorosłych i 7,50 euro dla dzieci
 • za bilet 6-dniowy zapłacisz 45 euro (bilet normalny) i 22,50 euro (bilet ulgowy)

Rozkłady jazdy promów

Wszystkie niezbędne i aktualne informacje znajdziesz na stronie przewoźnika Navigazione Lago di Como.

Transport prywatny

W transporcie prywatnym dostępne są łodzie, motorówki i taxiboat.

Jeśli chcesz wynająć łódź, przydatne informacje znajdziesz TUTAJ.

Ceny samodzielnych rejsów i wynajmu łodzi różnią się od firmy. Firma Hiring a boat wypożycza łodzie z napędem motorowym w cenie od 90 euro za 2 godziny, do 250 euro za 6 godzin.

W części miast (np. w mieście Como) możemy wypożyczyć rower wodny.

Prywatna impreza na statku
Taxi boat
Prywatna przystań z „wyposażeniem”
Motorówką po Como
Łódki i motorówki w Varennie

Kolejka linowa i linowo-torowa

Jezioro Como to nie tylko miasteczka położone przy linii brzegowej. Niektóre z miast lub dzielnic znajdują się wysoko w górach. W kilku miejscach dostaniesz się do nich specjalnymi kolejkami linowymi:

 • funiculare – kolej linowo-torowa, która jedzie po torach podobnie jak pociąg czy tramwaj,
 • funivia – kolej linowa, której wiszące wagoniki przypominają sposobem działania wyciągi górskie; są zaczepione od góry i swobodnie dyndają.

Funicolare Como-Brunate

Funiculare znajduje się w miejscowości Como. Wjedziesz nią do miasteczka Brunate. Stamtąd możesz udać się na spacer po okolicznych wzgórzach lub wybrać się do latarni Volte’a, ze szczytu której rozpościera się świetny widok na Como i okolicę.

Przystanek Funicolare w Como znajduje się na piazza Alcide de Gasperi 4.

Stacja początkowa funicolare w Como
Droga z dworca kolejowego do stacji funicolare w Como

Kolejka odjeżdża jednocześnie ze stacji Como i ze stacji Brunate. Czas podróży to około 7 minut. Przystanek w Carescione jest na żądanie.

Godziny kursowania:

Kolejka linowa czynna jest od 6:00 do 22:30, w soboty i w sezonie letnim kursuje od 6:00 do 24:00.

Od 6:00 do 9:15, od 12:00 do 15:00; od 17:15 do 20:30 – co 15 minut

Od 9:30 do 11:30, od 15:30 do 17:00, od 21:00 do 22:30– co 30 minut

Bilety:

 • bilet jednorazowy normalny kosztuje 3,10 euro
 • bilet normalny w obie strony 5,70 euro
 • bilet ulgowy jednorazowy* 2,10 euro
 • bilet ulgowy w obie strony * 3,30 euro
 • karnet na 11 przejazdów 31 euro

* bilet ulgowy jest dla dzieci do 12 lat.

Ważne:

Dzieci poniżej 1,10 m wzrostu podróżują bezpłatnie.

Szczegółowy cennik znajdziesz TUTAJ.

Bilety na Funicolare Brunate zakupisz w:

 • Serafino’s Bar – Piazzale Bonacossa,
 • Trattoria Bracconieri – Piazza Pirotta

Ważne:

Od 12.01.2021 do 31.03.2021 wjazd kolejką jest zawieszony.

Oficjalna strona TUTAJ http://www.funicolarecomo.it/

Funivia Piani D’Erna

Kolejka linowa (funivia) znajduje się w Lecco. Wjedziesz nią na Piani D’Erna, górskiegomiasteczka położonego na wysokości 1375 metrów nad poziomem morza. O tym, co czeka Cię na górze napiszę w osobnym artykule.

Tymczasem… autobusy z Lecco do Funivia Erna (miejsca skąd wjedziesz kolejką na Piani D’Erna) obsługiwane są przez Linee Lecco SpA – wybierasz linię nr 5. Najlepiej wsiąść do autobusu w okolicach dworca kolejowego – przy via Montello. Podróż trwa około 30 minut bardzo krętymi uliczkami Lecco.

Trasa autobusu z okolic dworca kolejowego do stacji kolejki

Przed stacją jest duży parking.

Wejście do kasy biletowej
Stacja kolejki z parkingiem
Widok ze stacji u podnóża gór
Widok w Piani D’Erna na Lecco – październik

Godziny kursowania:

Kolejka kursuje od 18 maja od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 17:30, z przerwą od 12.30 do 13.30.

W soboty otwarta jest od 8:00 do 18:00, z przerwą od 12.30 do 13.30. 

W niedziele i święta kolejka kursuje przez cały dzień od 8:00 do 18:00.

Godziny przejazdów mogą się różnić ze względu na warunki pogodowe.

Ceny:

 • poza sezonem od poniedziałku do piątku bilet normalny w obie strony kosztuje 10,50 euro, 8 euro dla osób powyżej 65 roku życia, 7 euro dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat; dzieci do 3 lat wjeżdżają bezpłatnie,
 • w sezonie tj. od 1 czerwca do 31 sierpnia, w soboty i niedziele oraz święta bilet w obie strony kosztuje 11,50 euro dla dorosłych, 9 euro dla osób powyżej 65 roku życia, 7 euro dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, a dla dzieci do 12 lat jest bezpłatny,
 • pojedyncza jazda kosztuje 7 euro dla każdego, z wyłączeniem dzieci do 3 lat.

Psy wjeżdżają za darmo. Warunkiem jest założenie kagańca. Kasa biletowa może zapewnić kaganiec za 6 €.

Z kolejki linowej skorzystasz także w miejscowości Argegno, skąd wjedziesz do Pigra (Funivia Argegno-Pigra).

Samochodem dookoła Como

Objazd jeziora samochodem to świetny pomysł, ale…

Jazda własnym lub wypożyczonym samochodem dookoła Jeziora Como jest trudna ale nie niemożliwa. Trzeba jednak pamiętać, że większość trasy biegnie w tunelach. Można z nich oczywiście zjechać do miasteczek usytuowanych nad jeziorem.

Trzeba to wręcz zrobić jeśli chcemy przesiąść się na prom. Jedyna trudność polega na tym, że miejsc parkingowych przy linii brzegowej jest bardzo mało i zazwyczaj są one zajęte. Albo więc będziesz podróżować poza sezonem albo zajmiesz miejsce wcześnie rano.

Darmowe parkingi posiadają z reguły ograniczony czas parkowania (np. do jednej albo dwóch godzin). W innych miejscach parkingi są płatne. Płatne czy bezpłatne – z zasady wszystko jest zajęte.

Miejsca parkingowe na pewno znajdziesz w okolicach przystani promowych i najważniejszych turystycznych obiektów. Długi pas jest np. w Tremezzo albo w okolicach Menaggio.

Parkingi przy linii brzegowej

Podobnie jest w Bellagio. Tutaj zawsze jest ciasno. Dodatkowo musisz zwrócić uwagę na samochody ustawiające się w kolejce na prom i na te, które z niego zjeżdżają. Miejsca jest naprawdę niewiele. W porcie jest bez przerwy tłum turystów. Jeżdżenie w takim tłoku naprawdę nie należy do przyjemności i nie jest bezpieczne. Pamiętaj, że wciskanie samochodu w każdą wolną szczelinę może Cię kosztować naprawę wgniecenia albo w optymistycznej wersji odświeżanie lakieru.

To jest koniec drugiego z cyklu artykułów o Jeziorze Como. W kolejnych znajdziesz informacje o tym:

 • jakie miejsca warto zobaczyć,
 • jakie szlaki turystyczne piesze i rowerowe znajdujące się wokół jeziora są dostępne dla turystów.

Przypominam, że wskazówki dotyczące dojazdu nad Como znajdziesz w osobnym artykule.

Praktyczne wskazówki jak dotrzeć nad Jezioro Como

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości albo jeśli Twoim zdaniem o czymś zapomniałam, napisz w komentarzu.

Pamiętaj, czekam na Ciebie na moim fanpage’u – Moje włoskie wakacje. Zapraszam także do dołączenia do facebookowej grupy Włoskie klimaty dla wszystkich miłośników Italii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *