Jak najszybciej i najtaniej dojechać do Ligurii i nie spędzić 2 dni w podróży?

Ligurię odwiedziłam kilka razy. Ten wąski skrawek lądu wciśnięty pomiędzy Morze Liguryjskie a monumentalne Alpy Liguryjskie na prawdę robi wrażenie. Aż chce się wracać. Jak dostać się do Ligurii i gdzie warto skierować swoje kroki?

Włoska Riwiera

Może się zdziwisz, ale nie wybrzeże Toskanii w okolicach Livorno, czy plaże Emilia-Romania w pobliżu Rimini, a Liguria określana jest mianem Riwiery Włoskiej. W tym regionie Italii nie znajdziesz szerokich piaszczystych plaż, wzorem Rimini. Trafisz tu dosłownie na skrawki miejsc (przeważnie kamienistych) z dostępem do wody.

Ciężko tu pływać rekreacyjnie, ale w okolicach Riomaggiore znajduje się idealne miejsce do nurkowania. Na pozostałym terenie o wolny kawałek plaży trzeba „zawalczyć” wcześnie rano.

Savona

Genua – portowe miasto

Nocleg podczas naszej pierwszej podróży do Ligurii zarezerwowałam Genuę.

Niektóre miejsca przywodzą nam na myśl wspomnienia, z czymś się kojarzą. Inne z kolei nie robią na nas najmniejszego wrażenia. Z Genuą jest wg mnie, jak z Neapolem – albo się ją pokocha albo znienawidzi. Zdanie wśród podróżników są podzielone.

Genua
Port w Genui

Hotel w Genui

Hotel znalazłam w centrum miasta (NH Collection Genova Marina), niedaleko starówki, w porcie. W sąsiedztwie Acquario di Genova. Wszędzie blisko, jednak wyludniona wieczorami okolica portowa, nie sprawiała wrażenia bezpiecznej, z uwagi na kręcących się wokół emigrantów. No cóż, trzeba uważać.

Wybór hoteli jest bardzo duży. Oczywiście im wcześniej zarezerwujesz pokój, tym lepszą lokalizacją będziesz się cieszyć, a i cena będzie korzystniejsza.

Hotel NH Collection Genova Marina

Bilety lotnicze

Do Genui nie ma bezpośrednich lotów z Polski tanimi liniami. Możesz polecieć do Bergamo z: Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy. Następnie wypożyczasz samochód, albo jedziesz pociągiem.

Bezpośrednio dolecisz do Genui z Warszawy, szwedzkimi liniami KLM.

Standardowo latem bilety, nawet do tak popularnego miasta jak Bergamo, są droższe. Proponuję zatem rozglądać się za nimi dużo wcześniej (standardowo linie lotnicze umożliwiają zakup biletów do 6 miesięcy przed datą wylotu).

I jeszcze taka mała uwaga… Tanie linie lotnicze czasami zmieniają godziny lotu. Nie ma problemu, jeśli lecisz bezpośrednio do miejsca docelowego. Inaczej jednak sprawa ma się, kiedy masz wykupiony bilet na kolejny środek transportu. Możesz po prostu na niego nie zdążyć. Zawsze jednak przy zmianie godzin przewoźnik pyta, czy potwierdzasz chęć lotu, czy rezygnujesz z niego.

Pociąg

Pendolino w tamtym kierunku nie jeżdżą, więc pozostaje pociąg regionalny (rozkłady jazdy wraz z cenami znajdziesz na trenitalia.com). Oczywiście, jeśli lecisz samolotem, musisz odpowiednio zgrać godziny odjazdu pociągu.

Podróż samolotem z Polski trwa 2-2,5 godziny. Z lotniska Orio al Serio jedziesz do dworca kolejowego w Bergamo (odległość około 5 km). Wybierasz autobus ATB, który do dworca jedzie około 20 minut (koszt biletu ważnego 90-minut to około 2,40 euro). Kursuje on od godziny 5:00 do północy. Wysiadasz na przystanku przy Via Bono.

Oczywiście proponuję zostać w samym Bergamo kilka dni. Myślę, że czasy, kiedy trzeba było reklamować to miasto (szczególnie Citta Alta) należą do przeszłości.

Bergamo Citta Alta

Bilety na pociąg do Genui kupisz na dworcu w kasie lub w automatach (wyglądają jak bankomaty). Pamiętaj o skasowaniu ich przed wejściem do pociągu. Kasowniki są widoczne – przeważnie zielone (zdjęcie poniżej).

Kasowniki na dworcach kolejowych

Do Genui pociąg jedzie przez Mediolan i tam przesiadasz się na kolejny pociąg.

Pamiętaj, że Mediolan to duże miasto. Tak samo duży (lepsze słowo to imponujący) jest dworzec z kilkunastoma peronami. Dobrze byłoby dokładnie sprawdzić, z którego peronu odjeżdża pociąg do Genui. Bieganie po dworcu w nerwach nie jest sympatyczne.

Podróż z Bergamo do Genui trwa około 3 godzin. Pociągi są różne. Raz można trafić na taki z przedziałami i nawet z klimatyzacją, innym razem będzie to długi wagon z ceratowymi siedzeniami (niezbyt przyjemne, szczególnie w upalne lato). Ale spokojnie, przeżyłam!

Genua, Piazza De Ferrari

W Genui

Dworzec główny w Genui nosi nazwę Genova Piazza Principe. Oczywiście są też inne przystanki. Wybieramy oczywiście ten, który jest najbliżej naszego hotelu. Ponieważ nasz hotel znajdował się w porcie, najbliższą stacją była Genova Piazza Principe.

Budynek dworca Genova Piazza Principe

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Genui?

Na pewno kilka dni. Nie lubię biegania i zaliczania atrakcji. Stąd też moje ciągłe zachęcanie do „gubienia się”. Oczywiście w granicach rozsądku, no i za dnia.

Uliczki Genui nadają się do tego idealnie, ponieważ są wąskie i ciemne. Nigdy nie wiesz, co Cię czeka na drugim końcu…

Ale to już temat na kolejną historię.

Zostawiam Cię z kilkoma zdjęciami z tego wspaniałego miasta.

Ciao!

Genua
Genua, Giardini Francesco Coco
Genua, dom Krzysztofa Kolumba
Gdzieś w Genui

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *