Nie daj się zaskoczyć. przeczytaj co zobaczyć w Genui

W poprzednim artykule opowiedziałam jak zwiedzać Genuę i ile to kosztuje. Pojawiło się kilka praktycznych informacji. Dziś lista „must see”, wybrana całkiem subiektywnie. Pomimo wyróżnienia przeze mnie kilku miejsc i obiektów, jak zwykle zachęcam do pozostawienia mapy oraz przewodnika w hotelu i delektowania się miastem, spacerując zupełnie bez celu.

Mapa z trasami

Poniżej znajdziesz trzy mapki z trasami po Genui oraz opis najważniejszych zabytków po drodze. Nie wszystkie rzecz jasna opisałam w tym artykule. Myślę, że na dokładne spenetrowanie miasta wystarczy 4-5 dni.

Genua – trasa 1 i 2
Genua trasa 3
Genua – trasa 3
Najważniejsze miejsca w Genui

Piazza de Ferrari, Via XX Settembre oraz Pałac Dożów

Wizytę w Genui warto zacząć od głównego placu miejskiego Piazza de Ferrari, który dzieli miasto na dwie części: nowe i stare miasto. Poznasz go po olbrzymiej fontannie na środki – miejscu spotkań genueńczyków oraz obowiązkowym punkcie robienia selfie przez turystów.

W stronę nowego miasta możesz skierować się Via Dante albo Via XX Settembre. Ta druga to najważniejsza ulica handlowa Genui. Drogie marki, ekskluzywne butiki, eleganckie Włoszki i Włosi – to typowy obrazek tego miejsca.

Wzdłuż ulicy idziesz pod portykami. Warto tu zwrócić uwagę na piękną mozaikową podłogę. Choć wydeptywana codziennie przez setki ludzi, robi wrażenie.

via XX Settembre
via XX Settembre
via XX Settembre
Mozaika na via XX Settembre

Dookoła Piazza de Ferrari, w monumentalnych budynkach swoje siedziby mają banki oraz instytucje finansowe.

Jednym z najbardziej znanych budynków na placu jest Palazzo Ducale, czyli Pałac Dożów. Kiedyś był to pałac władców Republiki Genui, obecnie pełni funkcję  centrum kulturalnego i wystawowego. Możesz w nim zobaczyć kaplicę pałacową. W tym celu konieczny jest zakup biletu na wystawę.

Przy Palazzo Ducale znajduje się Torre Grimaldina, w której kiedyś znajdowało się więzienie. Na wieżę można wejść od wtorku do niedzieli od 10:00 do 19:30 (aktualizacja 2020 r.).

Piazza de Ferrari
Piazza de Ferrari
Piazza de Ferrari

Kościół Jezuitów

Niedaleko pałacu znajduje się kościół Jezuitów (Chiesa del Gesù e dei Santi Ambrogio e Andrea). W środku znajdują się dzieła sztuki m.in. pędzla samego Rubensa. Wejście do kościoła jest darmowe. Za dodatkową opłatą wejdziesz do zakrystii.

Katedra św. Warzyńca

Najważniejsza katedra w Genui – katedra św. Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo). Przed kościołem znajduje się Piazza San Lorenzo. Wejścia do świątyni pilnują lwy, umieszczone po obu stronach schodów.

Katedra otwarta jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 12:00 i od 15:00 do 19:00 (aktualizacja 2020 r.). Wejście jest darmowe. Wieża katedralna dostępna jest jedynie kilka razy w roku. W kościele znajduje się m.in. powłoka bomby brytyjskiej, która wpadła do świątyni w 1941 roku.

Katedra św. Wawrzyńca

W środku polecam odwiedzenie skarbca, gdzie znajduje się misa, przez niektórych uznawana za Świętego Graala. Sama w sobie nie jest szczególnie imponująca, ale fakt, że może być to właśnie TO naczynie, robi wrażenie.

Zobaczysz tu też m.in.: relikwiarz św. Wawrzyńca, zdobne ołtarze czy skrzynie, które wykorzystuje się podczas procesji, krzyż z czasów bizantyjskich (zawierający relikwie krzyża) oraz talerz, na którym według legendy niesiono głowę Jana Chrzciciela i okazano Herodowi.

Stare Miasto

Stare miasto robi na mnie największe wrażenie. Jest to właściwie splot wąskich, niekiedy ciemnych uliczek, z małymi sklepami, barami czy pracowniami rękodzielniczymi. Na najwęższej z nich dotknęłam rękoma dwóch kamienic, stojących naprzeciw.

Uliczki wychodzą niespodziewanie na małe place, na których rozkładają stoliki właściciele knajp, kawiarni i restauracji. Gdzieniegdzie spotkasz mały przycupnięty między okazałymi kamienicami kościółek. Taki on niepozorny, że poznasz go jedynie po krzyżu i okazałych drzwiach.

Niestety fasady domów są bardzo zniszczone. Zaglądając do uliczki, gdzie praktycznie nie dociera światło słoneczne, odruchowo cofasz się, rezygnując z przejścia. Rzeczywiście, mając na uwadze dużą ilość emigrantów, wieczorami odradzałabym zapuszczanie się w takie ciemne rejony starego miasta.

Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu stare miasto w Genui przypadnie do gustu, jednak poradziłabym spacer tą plątaniną uliczek. Przypadkiem odkryjesz niesamowite miejsca w sam raz na wypicie kawy.

Co szczególnie warto zobaczyć na Starym Mieście?

  • Piazza San Matteo – jeden z najpiękniejszych placów starej Genui. Stoi na nim kościół Abbazia di San Matteo z 1125 roku, który wyróżnia się pasiastą fasadą oraz mozaiką tuż nad wejściem. Przy świątyni znajdują się krużganki, niestety nie zawsze dostępne do zwiedzania.
kościół Abbazia di San Matteo
  • Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano di Genova) przy Via Tommaso Reggio 20, jest to muzeum sztuki sakralnej, które mieści się w starych budynkach byłego klasztoru kanoników kapituły katedralnej w Genui. W środku znajdują się krużganki św. Wawrzyńca i dawne pomieszczenia mieszkalne. Muzeum dzieli się na kilka części. W podziemiach znajdują się zbiory wykopalisk archeologicznych (np. rzymski sarkofag). Na piętrach zobaczysz m.in. fragmenty fresków, obrazy czy wyroby liturgiczne ze złota i srebra. Największe wrażenie zrobiły na mnie rozwieszone na ścianie niebieskie płótna przedstawiające Pasję Chrystusa (wystawa Blu di Genova). Pochodzą one z opactwa San Nicolo del Boschetto w Val Polcevera w Genui. Zostały wykonane z włókna lnianego pofarbowanego błękitem indygowym. Wykorzystywane były podczas obchodów Wielkiego Tygodnia, tworząc oprawę Grobu Pańskiego. Wśród 14 płócien jest również płótno z namalowanymi słońcem i księżycem, które symbolizują Stary i Nowy Testament.
  • Kościół Marii Magdaleny (Chiesa di Santa Maria Maddalena) przy Piazza della Maddalena 11. To barokowy kościół znajdujący się na krańcu starego miasta. Wyróżnia się oryginalną fasadą. W środku zachwycają freski oraz zdobienia sufitowe na kopule i prezbiterium.
  • Galleria Imperiale przy Piazza Campetto 8. To jeden z ukrytych skarbów starego miasta. Na parterze pałacu Palazzo Gio Vincenzo Imperiale znajduje się sklep z antykami Galleria Imperiale. W środku podziwiać możesz niesamowicie dekoracyjny sufit. Są tam także freski i rzeźby z popiersiami na ścianach. Po prawej stronie od wejścia do sklepu znajdują się drzwi, którymi wejdziesz do kawiarni mieszczącej się na pierwszym piętrze. Zdjęcie niestety gdzieś się zapodziało. Szkoda bo Galleria jest na prawdę imponująca.
  • Chiesa di San Luca przy Piazza S. Luca – malutki kościółek stojący na niewielkim placu o tej samej nazwie. W środku, do podziwiania, freski.
  • Piazza Bianchi – to jeden z ważniejszych placów w czasach potęgi morskiej Genui. Znajduje się blisko portu. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest tu Loggia dei Banchi, gdzie w przeszłości w hali targowej urzędowali kupcy oraz bankierzy. Dziś odbywają się tam imprezy czasowe, m.in. wystawy. Po południowej stronie placu znajduje się kościół San Pietro in Banchi. W ciągu dnia plac jest bardzo gwarny, wypełniony turystami i handlarzami staroci.
kościół San Pietro in Banchi
  • Kościół Il Gesu – kościół klasztorny zakonu jezuitów. Wewnątrz znajdują się dwa cenne obrazy Rubensa: Obrzezanie Pańskie i Cud św. Ignacego oraz arcydzieło Guida Reniego Wniebowzięcie. Znajduje się przy Via di Porta Soprana 2.
kościół Il Gesu

Pałace Rolli i Via Garribaldi

Najbardziej charakterystycznymi budynkami w Genui są renesansowe pałace z listy Rolli. Jest to zespół renesansowych i barokowych pałaców, wybudowanych pod koniec XVI i na początku XVII wieku wzdłuż tzw. „nowych ulic” (Strade Nuove – obecnie via Garribaldi). Pałace z listy Rolli zbudowały najbogatsze i najbardziej wpływowe rodziny arystokratyczne Genui. Były to prywatne rezydencje przeznaczone (zgodnie z uchwałą Senatu z 1576 roku) do przyjmowania państwowych gości.

via Garibaldi

Pałace z listy Rolli znajdują się przy ulicach Lomellini, Garibaldi i Balbi. Do najpiękniejszych zaliczają się:

  • XVII-wieczny pałac Rodolfo e Francesco Maria Brignole, inaczej Palazzo Rosso,
  • XVI-wieczne Palazzo Luca Grimaldi (Palazzo Bianco),
  • Palazzo Niccolò Grimaldi (Palazzo Doria-Tursi) – największy.

Pałace te stanowią pierwszą część Muzeów przy Strada Nuova, w których znajdują się dzieła sztuki włoskiej, flamandzkiej i hiszpańskiej.

Do grupy najpiękniejszych pałaców z listy Rolli, który także mieści muzeum, zalicza się też Pałac Królewski (Palazzo Reale) położony przy ulicy Balbi, zbudowany w XVII wieku. Warto także zajrzeć do galerii sztuki w Palazzo Spinola di Pellicceria. W 2006 roku 42 pałace z listy Rolli zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Każdy z budynków oznaczony jest czerwoną tabliczką z odpowiadającym mu numerem.

Porta Soprana i Dom Kolumba

Przechodząc przez stare miasto dojdziesz do bramy miejskiej pochodzącej z XII wieku. Po obu stronach bramy znajdują się wieże, z których obserwowano okolicę. Wcześniej brama nosiła nazwę Porta Sant’Andrea, którą zaczerpnęła od pobliskiego wzgórza, na którym znajdował się klasztor św. Andrzeja. Brama służyła także jako więzienie.

Porta Soprana
Porta Soprana
Porta Soprana

Tuż za bramą stoi się Dom Kolumba, czyli miejsce w którym podobno urodził się i mieszkał słynny podróżnik. Muszę jednak ostudzić emocje. Nie jest to oryginalny dom odkrywcy, tylko XVIII-wieczna rekonstrukcja. Oryginalny budynek został zniszczony przez Francuzów w 1684 roku. Dom jest udostępniony do zwiedzania, jednak wyposażenie nie robi większego wrażenia.

Fasada domu Krzysztofa Kolumba

Za domem można zobaczyć pozostałości po krużgankach XII wiecznego klasztoru św. Andrzeja, który został rozebrany pod budowę ulicy Via Dante w 1904 roku. Na teren ruin klasztoru można wejść kilka razy dziennie o określonych godzinach.

Krużganki

Dostępne jest zwiedzanie z przewodnikiem. Bilety kupisz w kasie w Domu Kolumba. Oprowadzanie (2-3 razy dziennie) obejmujące krużganki oraz wieżę i trwa około 45 minut. Informacje o godzinie wycieczki znajdziesz przy kasie.

Belvedere Castelletto

Jeden z najlepszych punktów widokowych w Genui. Jest to ogólnodostępny taras widokowy znajdujący się w obrębie małego parku. Rewelacyjny widok na dachy starego miasta i port. Świetne miejsce na odpoczynek i posilenie się kanapką.

Widok na port
Widok na Genuę

Na górę wejdziesz pieszo lub wjedziesz windą z Piazza del Portello. Co ciekawe winda została zaprojektowana w stylu Art Noveau. Koszt jednego przejazdu to 0,90 euro. Winda funkcjonuje codziennie od 6:40 do 24:00.

Winda

Port w Genui oraz Acquario di Genova

Na południowym krańcu miasta znajduje się port (obecnie jeden z największych portów w Europie i największy we Włoszech). Warto poświęcić trochę czasu na zobaczenie starej jego części (Porto Antico), która została całkowicie przebudowana, a także drugiego co do wielkości w Europie, akwarium oraz Muzeum Morskiego.

O samym porcie i akwarium opowiem w kolejnym artykule.

Na koniec jeszcze kilka zdjęć Genui.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *