Co zobaczyć w Anghiari i dlaczego wystarczy na to godzina

Niewielkie miasteczko położone na wzniesieniu… a jakże inaczej. Można powiedzieć, że góruje nad Sansepolcro. Wygląda jak piętrowy tort otoczony XIII-wiecznymi murami. Znajduje się na liście najpiękniejszych włoskich miasteczek… i w sumie nie ma się czemu dziwić.

Miasto to odegrało bardzo ważną rolę w historii Włoch, bowiem w XV wieku florentyńczycy rozgromili tu mediolańczyków, ostudzając ich zapędy, co do podbojów tych ziem.

Anghiari otoczone jest imponującymi murami. Spacer wzdłuż nich zapewni niesamowite doznania, w postaci zapierających dech w piersiach widoków. Pełno tu zaułków, placyków i małych sklepików z ręcznie robionymi pamiątkami.

Najlepsza jednak w Anghiari jest pizza i serwująca ją niepozorna pizzeria – Bar Pizzeria Baldaccio, z krzywymi stolikami, wystawionymi na placu przed restauracją. Dania podaje tam sam właściciel. Zawsze uśmiechnięty i rozgadany. Jest naprawdę wybornie.

Tak się nam spodobało to zaciszne miasteczko, że za każdym razem, kiedy tamtędy przejeżdżamy, wpadamy coś przekąsić.

Spacer po Anghiari na pewno Cię nie zmęczy, polecam więc zatrzymać się tam, choć na chwilę.

Co warto zobaczyć?

  1. Przede wszystkim polecam zagubienie się w uliczkach starego miasta. Można też przejść wzdłuż murów miasta, skąd rozpościera się niesamowity widok na dolinę Val di Chiana i leżące poniżej Sansepolcro,
  2. Muzeum Bitwy pod Anghiari (Museo della Battaglia e di Anghiari), w którym na jednej z wystaw znajdują się dzieła samego Leonarda da Vinci,
  3. Malutkie kościoły rozsiane po starym mieście (m.in. w Kościele św. Augustyna), w których znajdziesz (oczywiście oprócz cennych dewocjonaliów) ochłodę.

Poniżej nasze ulubione miejsce, a raczej widok ze wzgórza Anghiari. W dole, nieco po prawej stronie średniowieczne Sansepolcro.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *