To nie musi być nudne – Akwarium w Genui

Akwarium w Genui (Acquario di Genova) jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie (w tej kategorii wyprzedza je jedynie Oceanarium w Lizbonie). Położone jest w Starym Porcie (Porto Antico), o którym pisałam w osobnym artykule. Obiekt został zbudowany specjalnie na wystawę Genova Expo ’92 i jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji w stolicy Ligurii. Należy pamiętać, że w sezonie letnim są tam tłumy turystów. Jak wygląda wycieczka po Akwarium? Zapraszam do lektury.

Już sama bryła zewnętrzna przyciąga wzrok. Kojarzy się z portowym magazynem, a wziąwszy pod uwagę położenie (w tle widać dźwigi portowe), nie powinno dziwić. Akwarium wpisuje się zatem w okolicę idealnie.

Parking

Tuż przed kasami do Akwarium znajduje się duży parking dla samochodów osobowych. Jednak jeśli chcesz z niego skorzystać, musisz być tam rano, tuż przed otwarciem kas o 10:00. Parking szybko się zapełnia, a biorąc pod uwagę fakt, że przejście przez cały obiekt zajmuje 3-4 godziny, możesz nie trafić na wolne miejsce.

Poza tym musisz pamiętać, że nie jest to parking należący wyłącznie do Akwarium, więc mogą tam zaparkować turyści chcący przespacerować się po Starym Porcie.

Kasy

Jak wspomniałam, kasy do parkingu znajdują się na zewnątrz budynku i z zasady jest do nich długa kolejka. Niech Cię to jednak nie zniechęca. Kasjerzy są bardzo sprytni i kolejka posuwa się szybko do przodu.

Akwarium

Obiekt jest dwupiętrowy, podzielony na kilka sekcji, w ramach których są dodatkowe części. Znajdziesz tam mniejsze akwaria z zupełnie normalnymi rybkami oraz te większe z egzotycznymi okazami. Prawdziwą gratką są baseny (z delfinami), a także ogromne zbiorniki wbudowane w ścianę. Poza „typowymi” dla akwariów zwierzakami, spotkasz tu też m.in. węża nadrzewnego.

Oczywiście, jak w każdym takim miejscu, w Akwarium jest sklepik z tysiącem drobiazgów, mniej lub bardziej przydatnych. Do wyboru są pluszaki, kubeczki, magnesy, wisiorki i bransoletki, przybory do pisania wraz z notesami.

Na miejscu znajdziesz też kawiarnię, w której możesz zjeść zarówno drugie śniadanie, jak i przekąsić coś na obiad.

Wracając do świata morskiego, wśród stałych ekspozycji wyróżnić można:

 • świat koralowców,
 • afrykańskie lasy tropikalne,
 • środkowoamerykański wilgotny las,
 • Morze Czerwone,
 • Jezioro Malawi,
 • piranie,
 • Antarktydę,
 • azjatyckie rzeki,
 • Wyspy Liparyjskie.

Delfiny

Zdecydowanie najwięcej emocji budzi basen z delfinami. Przyciąga on bezwzględnie największą publiczność. W akwarium można zobaczyć karmienie tych ssaków, a także pokaz ich umiejętności, wpleciony w zabawę z opiekunami. Delfiny można oglądać zarówno pod wodą (basen jest miejscami przeszklony od samego dołu), jak i nad wodą.

Woda jest na tyle mętna, że zobaczysz je dopiero, gdy zechcą przepłynąć koło szyby. Spektakularne wyskakiwanie delfinów ponad taflę wody, można obserwować tylko podczas pokazów. Przeważnie są tam tłumy ludzi, dlatego warto poczekać, aż peleton przejdzie do kolejnej atrakcji i wtedy spokojnie obserwować zabawy tych uroczych zwierząt.

Pingwiny

Kolejnymi zwierzętami mieszkającymi w Akwarium są pingwiny. Podobnie, jak w przypadku delfinów, możemy je oglądać pod wodą. Mają też duży „wybieg” i swoje domki na powierzchni. Ta część obiektu wygląda jednak bardzo sztucznie i szaro-buro. Negatywne wrażenie potęguje sztuczne światło.

Foki

Możemy je obserwować pod wodą, przez szyby w wielkich zbiornikach. Często wypływają delikatnie nad powierzchnię tafli wody, a widoku takiego należy szukać w jednym z przejść pomiędzy pawilonami (przejście korytarzem nad basenem odbywa się po metalowym mostku).

Meduzy

Dużym zainteresowaniem, szczególnie dzieci, cieszą się zbiorniki z meduzami. Na miejscu zobaczymy obok siebie różne gatunki, które imponują zarówno rozmaitymi rozmiarami, kolorami, jak i samym poruszaniem się w wodzie. Warto przyjrzeć się im odrobinę dłużej.

Płaszczki

Dzieci ucieszą się także ze spotkania z płaszczkami. W ogromnej przyciemnionej sali znajduje się równie ogromny zbiornik, w którym pływają okazy duże i malutkie. Zwierzęta te można… pogłaskać, jeśli przyjdzie im ochota zbliżyć się do krawędzi.

Rekiny

Żadne szanujące się akwarium nie może obejść się bez rekinów. Zobaczymy je także w Acquario di Genova. Pływają sobie, tak od niechcenia. Są raczej niewielkich rozmiarów, ale ta ich płetwa grzbietowa robi wrażenie.

Inne zwierzaki duże i małe

W Akwarium zobaczysz także żółwie, koniki morskie, rozgwiazdy, ryby i rybki, których nazw nie pamiętam, a pomiędzy nimi węże – np. pytona zielonego.

Informacje praktyczne (aktualizacja 2020 r.)

Jako że Akwarium jest przeważnie zapełnione po brzegi odwiedzającymi, należy przemyśleć, w jakich godzinach je odwiedzimy. Przejście całego obiektu może zająć około 3-4 godzin. Pamiętaj jednak, że jest tam sklep z pamiątkami i kawiarnia, a także liczne miejsca do odpoczynku (m.in. punkt widokowy na port i miasto). Czas może się zatem wydłużyć.

W obiekcie jest szatnia, więc możemy śmiało zostawić ciężki bagaż albo kurtki.

Akwarium wyposażono w liczne windy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Podczas robienia zdjęć nie można używać lamp błyskowych.

Wnętrze jest bardzo dobrze oznaczone, więc wiadomo, w którym kierunku dalej je zwiedzać. Na każdym kroku znajdziesz też pomocny i uprzejmy personel.

Dni i godziny otwarcia (aktualizacja: lipiec 2020 r.)

 • Od poniedziałku do piątku czynne w godz. 10:00-18:00 (ostatnie wejście o godz. 16:00)
 • W sobotę, niedzielę i dni wolne od pracy czynne w godz. 9:00-20:00 (ostatnie wejście o 18:00).

Ceny biletów wstępu

Bilet do Akwarium można nabyć jako wejściówkę wyłącznie do tego obiektu lub w różnych pakietach. Obiekt stanowi część „Acquario Village”, w którego skład wchodzą również inne atrakcje (Bigo Panoramic Lift, Biosphere, Galata Museum). Bilety są do nabycia w kasach lub przez Internet na stronie Akwarium.

Dostępne rodzaje biletów / pakietów to:

 • Aquarium – samo Akwarium (Acquario di Genova)
 • Galataquarium – bilet łączony do: Acquario di Genova + Galata Museum
 • Aquarium Planet – bilet łączony do: Acquario di Genova + Bigo Panoramic Lift + Biosphere
 • Acquario Village – bilet łączony do: Acquario di Genova + Bigo Panoramic Lift + Biosphere + Galata Museum
BILETCENA
dorośli (od 13 lat)18,00 euro
bilet ulgowy (seniorzy 65+ i osoby niepełnosprawne)14,00 euro
dzieci 4 – 12 lat12,00 euro
dzieci poniżej 4 latbezpłatnie

Bilety łączone

BILET / PAKIETGALATAQUARIUMAQUARIUM PLANETACQUARIO VILLAGE
dorośli (od 13 lat)34,00 euro25,00 euro44,00 euro
bilet ulgowy (seniorzy 65+ i osoby niepełnosprawne)30,00 euro19,00 euro37,00 euro
dzieci 4 – 12 lat24,00 euro17,00 euro31,00 euro
dzieci poniżej 4 latbezpłatniebezpłatniebezpłatnie

Aktualizacja: lipiec 2020r.

Więcej informacji na temat cen biletów i harmonogramu można znaleźć na stronie aquariodigenova.it.

Informacje dodatkowe (aktualizacja lipiec 2020 r.)

Akwarium wyposażone jest w monitor temperatury ciała, który jest umieszczony przy wejściu, specjalne znaki pozwalające zachować dystans społeczny zarówno przy kasie, jak i przed cysternami oraz dozowniki do dezynfekcji rąk rozmieszone wzdłuż ścieżki. Zwiedzający będą musieli nosić maski przez cały czas trwania wizyty.

Dostępne są wszystkie ścieżki wystawowe, z wyjątkiem dotykowego zbiornika – hali VR Gear i ogrodu „Trzepoczące Skrzydła”. Wycieczki z przewodnikiem i doświadczenie „za kulisami” są chwilowo zawieszone, ponieważ nie pozwalają na zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego.

Aby uniknąć kolejek w kasie, zaleca się zakup biletów online (dostępne na stronie internetowej Akwarium

W obiekcie może znajdować się jednocześnie do 150 osób na każdy przedział czasowy (pół godziny).

Wszystkie informacje znajdziecie na stronach: visitgenoa.it oraz acquariodigenova.it.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *