8 praktycznych wskazówek jak dojechać i poruszać się po Weronie

Na odwiedzenie Werony najlepszy czas w zasadzie nie istnieje. O każdej porze roku zachwyci Cię swoją autentycznością i niesamowitą różnorodnością. Czasami miałam wrażenie, że nic do siebie w niej nie pasuje. A jednak… przyciąga turystów jak lep. Co musisz wiedzieć zanim ruszysz w romantyczną podróż do miasta najbardziej znanej pary zakochanych?

Najlepsze połączenia lotnicze z Weroną i okolicami

Jak najlepiej dostać się do Werony z Polski?

Samoloty bezpośrednie do Werony latają tylko z Warszawy (WIZZAIR, ALITALIA) i z Krakowa (ALITALIA). Można jednak wybrać się w podróż łączoną (samolot + pociąg). Najbliżej do Werony jest z Bergamo lub z Bolonii. Poniżej miasta w Polsce, z których odlecisz do Werony, z podziałem na linie lotnicze:

Wizzair

Do BERGAMO polecisz z: Warszawy, Katowic i Gdańska; do BOLONII z Warszawy, a do MEDIOLANU z Krakowa.

Ryanair

Do BERGAMO dostaniesz się z: Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia, natomiast do BOLONII z: Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia.

PLL LOT

Do BOLONII i MEDIOLANU polecisz z: Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry.

ALITALIA

Do BOLONII polecisz z Warszawy i Krakowa.

Dojazd autobusem z lotniska

Z lotniska do centrum zabierze Cię Airlink – linia 199. Kursuje na trasie Lotnisko Villafranca – dworzec kolejowy Verona Porta Nuova. Obecnie (czas pandemii) jeździ co 40 minut. Pierwszy kurs z lotniska odbywa się o 6:50 (kursuje do godziny 20:10), natomiast z dworca kolejowego w Weronie o 6:30 (kursuje do godziny 19:50). Kursy odbywają się codziennie.

Aktualny rozkład jazdy (12 stycznia 2021 r.) znajdziesz na TEJ STRONIE.

Przyjazd samochodem do Werony

Autostrada A4 (Mediolan-Wenecja) przecina prowincję Werona z zachodu na wschód, zapewniając dostęp do miasta zjazdem Verona Est i zjazdem Verona Sud Autostrada A22 to trasa północ-południe z dostępem do miasta ze zjazdem Verona Nord.

Odległość z Bergamo do Werony to 117 km (1 godzina 19 minut jazdy), natomiast z Bolonii do Werony są 144 km (1 godzina i 44 minuty jazdy).

Gdzie zaparkować w centrum Werony?

W samym centrum Werony obowiązuje Strefa Ograniczonego Ruchu, tzw. ZTL. Od 26 kwietnia 2005 roku drogi dojazdowe do ZTL są monitorowane przez kamery.

Bezpłatny wjazd do strefy dla wszystkich samochodów jest dozwolony:

  • od poniedziałku do piątku 10:00-13:30 i 16:00-18:00,
  • w soboty, niedziele i święta 10:00-13:30.

Bez ograniczeń mogą wjeżdżać:

  • rowery
  • motorowery i motocykle dwukołowe
  • klienci hoteli znajdujących się w ZTL (pod warunkiem zawiadomienia właściciela hotelu)
  • samochody dla osób niepełnosprawnych, ze zwykłą plakietką.

Swój samochód możesz zostawić na jednym z licznych parkingów w mieście lub na miejscach postojowych oznaczonych niebieską linią (koszt 1 – 2 euro za 1 godzinę, w strefie ZTL).

Poniższa mapka przedstawia strefę ZTL (kolor zielony). Mapka poniżej – parkingi płatne znajdujące się najbliżej centrum.

źródło: AMT

Poniżej zostawiam Ci mapkę parkingów płatnych zlokalizowanych najbliżej historycznego centrum miasta.

źródło: Tuttocitta

Informacje na temat parkingów (wolnych miejsc i mapy dojazdu) znajdziesz TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Pod TYM ADRESEM znajdziesz informacje o parkingu dla kamperów.

Jeśli jesteś zainteresowany wypożyczeniem samochodu, znajdziesz potrzebne informacje znajdziesz na Turismoverona.

Przyjazd pociągiem

Twój pociąg dojedzie na stację kolejową (a zarazem dworzec autobusowy) – Verona Porta Nuova.

Pociąg Bergamo – Werona jedzie około 2 godzin, z 1 przesiadką, bilet normalny jest w cenie około 10 euro (pociąg regionalny).

Pociąg z Bolonii (stacja Bologna Centrale) jedzie od 1 h do 1,5 h, bez przesiadek, bilet normalny to wydatek około 10,30 euro (pociąg regionalny).

Rozkłady pociągów znajdziesz na TRENITALIA.

Spacer z dworca Verona Porta Nuova do historycznego centrum (do Areny) trwa około 20-25 minut (to około 1,5 km). Wychodząc w dworca na pewno zobaczysz znaki kierujące do centrum.

Możesz wybrać dojazd autobusem linii 102,163 lub 164 (z przystanku Verona Stazione Fs – B3 w kierunku Piazza Bra). Zajmie to około 10 minut. na mapce poniżej – trasa autobusów.

Punkt informacji turystycznej znajdziesz przy via degli Alpini 9.

Verona Card

Jeśli wybierasz się do Werony na 1 lub 2 dni i chcesz skorzystać z płatnych atrakcji wykup VERONA CARD.

Karta jest dostępna w dwóch wersjach: za 20 euro – ważna przez 24 godziny i za 25 euro – ważna przez 48 godzin od pierwszego użycia.

Z Verona Card otrzymujesz specjalne zniżki na wycieczki z przewodnikiem po centrum miasta organizowane w każdą sobotę o 11.00 i 14.30 oraz w niedzielę o 11.00 przez Biuro Turystyczne IAT Verona w dwóch językach – włoskim i angielskim.

Z kartą masz zapewniony bezpłatny wstęp do muzeów, kościołów i zabytków. Możesz także korzystać z autobusów miejskich ATV. Karta jest dostępna w biurze informacji turystycznej, w muzeach, przy zabytkach oraz w kioskach tabaccheria. Zapytaj o nią w swoim hotelu.

Listę miejsc, gdzie możesz zakupić kartę, znajdziesz na Turismoverona.

Dzięki Verona Card bezpłatnie zwiedzisz, m.in.: Arenę, Museo di Castelvecchio, Complesso del Duomo, Chiesa di Santa Anastasia, Torre dei Lamberti, Casa di Giulietta i Tomba di Giulietta, Chiesa die San Fermo Maggiore, Teatro Romano czy Arche Scaligere.

Razem 16 miejsc dostępnych z kartą bezpłatnie i 3 miejsca ze zniżką! Ulotka ze szczegółami czeka na Ciebie w TYM MIEJSCU.

Co zobaczyć w Weronie?

Na spacer po Weronie zapraszałam Cię w poprzednim artykule. W tym miejscu dodam jedynie, że aktualne informacje na temat zabytków – lokalizacji, godzin otwarcia oraz cenników biletów wstępu znajdziesz na tej stronie www.

Gdzie zjeść w Weronie?

Kuchnia regionu charakteryzuje się szeroką gamą lokalnych produktów oraz produkcją enologiczną.

Od czasów starożytnego Rzymu szlacheckie rody z Werony zasłynęły z wystawnych bankietów, które wydawały przy okazji luksusowych przyjęć. Mówi się również, że książęta Scaligeri zachwycali licznych gości swoich dworów obfitymi eliksirami i pysznymi daniami.

Prawdę mówiąc, wszyscy mieszkańcy Werony uwielbiają doskonałe jedzenie! Ich pasją jest dobre jedzenie, że przez wieki podnosili gotowanie do prawdziwej formy sztuki, tworząc z wyobraźnią najsmaczniejsze dania z podstawowych lokalnych produktów.

Oto kilka tradycyjnych potraw kuchni Werony: Gnocchi (ziemniaczane gnocchi), Nadalin (świąteczne ciasto), Pastisada de Caval (rodzaj gulaszu z koniny), Pearà (słodki kremowo-pieprzny sos do mięsa), Renga (danie, którego głównym składnikiem jest śledź podawany z polentą lub makaronem).

Lokale serwujące tradycyjną kuchnię:

Kilka słów na koniec

W Weronie warto spędzić co najmniej 2 dni. Koniecznie wybierz nocleg w centrum miasta, aby poczuć niesamowitą atmosferę miasta. Szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy tętni ono życiem, szczególnie w Amfiteatrze i jego okolicach.

Jeśli masz tylko kilka godzin, wybierz coś z polecanych przeze mnie, w innym artykule, miejsc. Zrób sobie nieśpieszny spacer i delektuj się.

Miasto najlepiej zwiedzać od wczesnych godzin porannych (dlatego proponuję nocleg w centrum), kiedy jeszcze nie napłynęli do niego turyści. Oczywiście atmosfera radosnego i wieczoru w przepełnionych knajpkach lub na gwarnych uliczkach także ma urok. Jednak jeśli chcesz mimo wszystko zrobić wspaniałe zdjęcia lub zwiedzić wnętrza, proponuję zacząć jak najwcześniej.

Aby odpowiednio się nastroić na odwiedzenie Werony warto obejrzeć jeden z filmów, które były kręcone w tym mieście, np. „Listy do Julii” z Amandą Seyfild i wspaniałymi Vanessą Redgrave (uwielbiam ją w „Co się stało z Baby Jane”, gdzie grała z siostrą Lynn Redgrave) oraz Franco Nero.

Czy o czymś zapomniałam? A może masz jakieś pytania dodatkowe, odnośnie pobytu w tym cudownym miejscu? Napisz śmiało w komentarzu. Czekam na wieści i relacje z podróży!

Ciao!!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *