6 najważniejszych włoskich tradycji i przesądów na nowy rok

Jak we Włoszech świętuje się ostatni dzień w roku, czyli Sylwester? Dlaczego przechodzenie pod otwartymi oknami w tym czasie może być niebezpieczne? Jakie tradycje łączą się z powitaniem Nowego Roku? Niektóre z nich są zwykle podobne do tych w Polsce, jednakże znajdziemy kilka innych, zupełnie specyficznych. Włosi mają bowiem swoje własne tradycje.

Jak wiesz we Włoszech każda okazja do świętowania jest dobra, Włosi bowiem lubią się bawić i w szczególny sposób obchodzić przeróżne okazje. Jedną z nich jest Nowy Rok. Mieszkańcy Woch wierzą, że dopełnienie niezbędnych i nakazanych tradycją czynności przyniesie im w nowym roku szczęście, pomyślność i pieniądze. A więc do rzeczy!

Danie na szczęście

Nie ma mowy o świętowaniu bez zastawionego stołu, poza przyjaciółmi rzecz jasna. Tradycyjnie podczas zabawy sylwestrowej we Włoszech spożywane są dania z soczewicą (lenticchie). Podobno jest również symbolem bogactwa w nadchodzącym roku, z uwagi na jej kształt Przypominający małą monetę. Ma zatem przynieść dobrobyt finansowy i dostatek. Włosi zwykle podają do niej mięso wieprzowe, cotechino (wieprzowa kiełbasa) lub zampone czyli udko wieprzowe. Przyrządza się także pożywną zupę z soczewicy.

Północ

Nowy Rok jest tak samo jak w Polsce witany za pomocą fajerwerków (podobno mają za zadanie wygonić złe duchy).

O północy Włosi wznoszą toast, na który składa się wino musujące – zazwyczaj jest to prosecco lub spumante. Składają sobie życzenia, całują się i obejmują pod jemiołą. Nie zdziw się jeśli ktoś zamoczy palec w prosecco potrze skórę za Twoim uchem. W ten sposób osoba ta życzy Ci szczęśliwego nowego roku.

Około północy powinno się także zjeść 12 winogron – każde z nich ma zapewnić szczęście w kolejnych miesiącach nadchodzącego roku. Szczęścia jest najwięcej, kiedy owoce się połyka, ale oczywiście tego nie radzę robić.

Pierwsza osoba na ulicy

Włosi wierzą w „moc” pierwszej, tuż po wybiciu północy, spotkanej na ulicy osoby. Podobno dobrym znakiem jest spotkanie starszego albo garbatego mężczyzny. Starzec zapowiada długie życie, natomiast garbaty przynosi ludziom szczęście. Jeśli jednak trafią na dzieci lub księdza będzie to zwiastować brak pomyślności w nowym roku.

Pozbywanie się pecha z mieszkania

Niektórzy ludzie, szczególnie w południowych Włoszech wierzą, że wyrzucenie przez okna starych i zużytych przedmiotów. Jest to spowodowane tym, że chcą pozbyć się negatywów i pecha z minionego roku. Wtedy dopiero będą mogli oczekiwać lepszej przyszłości. Radzi się zatem nie przechodzić pod balkonami w sylwestrową noc.

Moc czerwonej bielizny

Włosi i Włoszki w noc sylwestrową zakładają czerwoną bieliznę (zalicza się do niej także podwiązki). Czerwień przynosi szczęście, szczególnie w miłości. Magicznej mocy zyskuje ponoć jeśli jest podarowana. Istnieje jednak przesąd, że aby życzenie się spełniło, bieliznę trzeba wyrzucić 1 stycznia. Jak zapewne się domyślasz włoskie sklepy zapełniają się czerwonymi dodatkami nie tylko na Walentynki.

Pieniądze w kieszeni

1 stycznia zwyczajowo Włosi nie wychodzą z domu bez pieniędzy w kieszeni. Ma to przynieść bogactwo w nowym roku.

Podczas kiedy w Polsce dominuje zabawa we własnych, osobistych domach, we Włoszech restauracje i knajpy pękają w szwach. Wszędzie pełno świętujących i oczywiście jedzących i „spożywających” ludzi. Po obfitej kolacji nie ma to jak wyjść na ulicę, gdzie tańczyć można swobodnie aż do rana. Na placach i ulicach włoskich miast i miasteczek. Podobnie jak u nas, odbywają się w tę noc liczne koncerty i imprezy w plenerze. Wiadomo, najlepiej bawi się w tłumie, nawet nieznanych osób.

Auguri! Auguri! Można usłyszeć z każdego zakątka.

Buon Anno!!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *