Praktyczne wskazówki jak dotrzeć nad Jezioro Como

Od lat zachwyca. Nie tylko turystów, ale i twórców światowego kina, gwiazdy, celebrytów. Mówi się, że to najpiękniejsze jezioro we Włoszech, a nawet na świecie. Co rok tłumnie odwiedzane, przez tych, którzy chcą się na własne oczy przekonać, że raj na ziemi naprawdę istnieje. Co jest fascynującego w tym miejscu? Odpowiem o tym w kilku artykułach. W sumie mogłabym o tym miejscu napisać książkę, a i tak nie wyczerpałabym tematu. No to zaczynamy. Na początek kilka przydatnych informacji praktycznych.

O Jeziorze Como

Jezioro Como położone jest w północno-zachodniej części Lombardii. To jedno z najbardziej malowniczych jezior we Włoszech, a nawet na świecie. 

To trzecie pod względem wielkości jezioro, po Jeziorze Garda znajdującym się w okolicy Werony i Jeziorze Maggiore leżącym bardziej na zachód. Mimo że Jezioro Como nie zajmuje największego rozmiaru, to ze średnią głębokością 154 metrów i najgłębszym punktem na poziomie 400 metrów jest najgłębszym jeziorem we Włoszech. Dla wielu jest też najpiękniejszym, czego dowodem są wzmianki w literaturze oraz niezliczona ilość obrazów i grafik. Jezioro, a dokładniej miasteczka leżące wokół niego często występują też w filmach. Jego popularność doceniają nie tylko turyści, ale także celebryci światowego formatu, którzy często kupują tutaj posiadłości do zamieszkania.

Jezioro ma kształt odwróconej litery Y i składa się z trzech odnóg. Choć nazywane jest Jeziorem Como to w rzeczywistości składa się z 3 jezior: Ramo di Como (część zachodnia), Ramo di Lecco (część wschodnia) oraz Ramo di Colico (część północna).

Bardziej tradycyjna nazwa jeziora to Jezioro Lario (Lago Lario), która swoje początki miała w czasach rzymskich (łac. Lacus Larius). 

Ciekawostką jest to, że wszystkie mają podobną długość – około 25-26 kilometrów. Praktycznie całe jezioro otoczone jest górami. Z każdego punktu widać je inaczej, dlatego że linia brzegowa jest kręta i nieregularna. Nie polecę Ci więc jednego miejsca, z którego zrobisz to najwspanialsze zdjęcie.

Jezioro zostało utworzone przez lodowiec z ery czwartorzędu. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu między regionami północnymi a doliną Padu, było zamieszkane od czasów starożytnych. Po Galach teren zajęli Rzymianie. Po Rzymianach następowali Longobardowie. Możliwość łatwego dotarcia do przełęczy Maloja i Spluga sprawiła, że ​​jezioro było szczególnie pożądane. Po dominacji Franków na początku XI wieku, Como stało się gminą autonomiczną, ale nigdy nie przestało się bronić przed okupacją. Najpierw dostało się pod panowanie Visconti i Sforzy, a następnie było pod dominacją najpierw Hiszpanów, potem Austriaków i przez krótki czas Francuzów. Po przyłączeniu do Księstwa Mediolanu taka sytuacja trwała aż do zjednoczenia Włoch.

Kilka powodów, dla których warto wybrać się nad Como?

Ci, którzy wybierają jezioro Como, robią to z kilku powodów: sztuka, przyroda, zakupy i jedzenie – to te główne. A co jeszcze oferuje to magiczne miejsce na mapie Włoch?
 

 • wycieczki statkiem
 • wycieczki rowerowe
 • trasy trekkingowe we wspaniałych górach Larian
 • odkrywanie sztuki w mieście Como i jego okolicach
 • możliwość uprawiania sportów  wodnych takich jak kajakarstwo, narty wodne, windsurfing, katesurfing
 • grę w golfa na licznych polach znajdujących się w okolicy
 • spacery po wspaniałych parkach XIX-wiecznych willach takich jak Villa Carlotta, Villa del Balbianello i innych,
 • spacer ulicami urokliwych wiosek, takich jak Bellagio
 • zakupy wyrobów włoskiego rękodzieła „Made in Como”
Varenna

No i jeszcze jedno… To wszystko naprawdę trzeba zobaczyć osobiście. Żaden przewodnik, żadna książka, żaden artykuł blogowy nie odkryje tego miejsca za Ciebie. Przeglądając zrobione nad Como zdjęcia doszłam do wniosku, że żadne z nich nie oddaje klimatu tego miejsca. Żadne zdjęcie nie pokaże Ci jak olbrzymie są góry otaczające jezioro. Tam nie potrzeba pełnego żarzącego słońca… Może być mgła albo pochmurne niebo. Każda aura nadaje Como niepowtarzalny urok.

Jak dojechać nad Como?

Podróż samolotem

Nad Jezioro Como dostaniesz się z trzech mediolańskich lotnisk: Malpensa, Linate oraz Bergamo.

Do Bergamo polecisz z:

 • Gdańska, Warszawy i Katowic (Wizz Air)
 • Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy-Modlina i Wrocławia (Ryanair)

Do Malpensy polecisz z:

 • Krakowa (Wizz Air)
 • Poznania, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Katowic, Rzeszowa, Gdańska (LOT)
 • Poznania, Gdańska (SAS)
 • Wrocławia (KLM)

Ważne:

Powyższe informacje to aktualizacja na styczeń 2021 r. Jak widzisz, nie ma aktualnie lotów na lotnisko Linate. Jak wiesz, trasy i same rozkłady lotów często się zmieniają. Musisz więc na bieżąco śledzić ofertę przewoźników.

Lotnisko Milano Malpensa

Międzynarodowe lotnisko położone w prowincji Varese, 48 km na północny zachód od Mediolanu.

Na lotnisku są dwa terminale lotnicze:

 • Terminal 1 to główny terminal, na którym odprawiane są loty tradycyjnych przewoźników, składa się z trzech pięter. Na pierwszym piętrze znajduje się terminal przylotów, na drugim odprawa check-in, na trzecim piętrze restauracje i sklepy.
 • Terminal 2 to stary terminal lotniska Malpensa oddalony około 1 km od terminalu 1, odprawiane są tu tanie linie lotnicze, loty czarterowe i loty krajowe Alitalia.

Między terminalami, co piętnaście minut kursuje bezpłatny wahadłowy autobus.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów.

 • Na pierwszym piętrze Terminala 1 znajdują się agencje wypożyczalni samochodów firm Auto Europa, Avis, Easycar, Europcar, Hertz, Maggiore, Sixt, Targa Rent, Thrifty-Italy by Car i Tirreno.
 • Przy Terminalu 2. znajdziesz punkty informacyjne firm Avis i Europcar.

Miejscami parkingowymi na lotnisku dysponują dwie firmy:

 • SEA Gestione Parking (tel. +39 02 7486 2591)
 • APCOA tel. (+39 02 5858 1069)

Lotnisko Malpensa oferuje trzy rodzaje miejsc parkingowych:

 • 3300 miejsc parkingowych na parkingu wielopoziomowym, w tym 130 miejsc Top Car, miejsca tylko dla kierowców kobiet (znajdująca się bliżej wind) i 67 miejsc dla inwalidów, którzy przez specjalne zamontowane tam domofony mogą połączyć się z personelem lotniska,
 • 2900 miejsc parkingowych na wolnym powietrzu, gdzie do dyspozycji jest również myjnia samochodowa oraz mechanik samochodowy,
 • Miejsca parkingowe, krótkiego pobytu przed terminalem, gdzie maksymalny czas znajdowania się między bramkami wjazdu i wyjazdu wynosi 15 minut (kosztuje 1 euro).

Opłaty za parking uiścisz w kasie głównej lotniska na piętrze 1 w podziemiach lotniska lub w jednym z 26 automatów rozmieszczonych na terenie całego terminala.

Oficjalna strona internetowa lotniska www.sea-aeroportimilano.it

Adres: Aeroporto Milano Malpensa, 21010 Varese

Główni przewoźnicy: Loty do Mediolanu Malpensa obsługują między innymi: Aer Lingus, Air Alps, Air Baltic, Air Europa, Air Italy, Air France, Air Malta, Alitalia, Atlas Blue, Austrian, British Airways, Clickair, easyJet, Iberia, LOT, Lufthansa, Myair, SAS, Swiss Air Line.

Dojazd z Malpensy nad Como

Aby dojechać nad Jezioro Como, najpierw musisz dojechać z Malpensy do Mediolanu. Możesz wybrać pociąg albo autobus.

Transport kolejowy z Malpensy

Do dyspozycji masz także transport kolejowy: Pociągiem Malpensa Express, który odjeżdża spod terminala 1, dojedziesz do Milano Cadorna Station. Podróż trwa około 30-40 minut, a pociągi kursują co pół godziny. Bilet w jedną stronę kosztuje 11 euro, w dwie strony 14 euro. Więcej informacji na temat pociągu jest dostępnych na stronie Malpensa Express. Od 12 grudnia 2010 roku udostępniony został także pociąg, który jeździ do stacji Milano Centrale.

Transport autobusowy

Autobusowy transport publiczny do centrum Mediolanu, na trasie Milano Centrale – główny dworzec kolejowy – lotnisko Malpensa oferowany jest przez:

 • Malpensa Shuttle – cena biletu 7,50 euro (w dwie strony 12 euro) i 3,75 euro za dzieci w wieku od 2 do 12 lat, autobus kursuje co 20 minut, czas przejazdu około 50 minut, rozkład jazdy dostępny na stronie Malpensa Shuttle.
 • Autostradale – koszt biletu to 7,50 euro za osobę dorosłą i 3,75 euro za dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Przewoźnik oferuje przejazd 3 osób w cenie 15 euro (2 bilety należy wykorzystać w czasie tego samego kursu, pozostały można wykorzystać w innym terminie). Więcej informacji na stronie Autostradale.


Przystanki autobusowe znajdują się przed halami przylotów – wyjście 6 przystanek nr 3.

Na lotnisko Mediolan Linate kursuje autobus wahadłowy Malpensa Shuttle, cena biletu to 13 euro.

W Mediolanie przesiadasz się na pociąg w kierunku na Como lub Lecco.

Lotnisko Milano Linate

Lotnisko międzynarodowe, choć ze względu na niewielką odległość od miasta (7 km na wschód od centrum Mediolanu) port ten służy głównie lotom krajowym i krótszym lotom zagranicznym. Lotnisko nosi nazwisko włoskiego pioniera lotnictwa Enrico Forlaniniego, ale dużo częściej stosowana jest nazwa Linate. 

Na lotnisku bez problemu wypożyczysz samochód. Na parterze terminala znajdują się agencje wypożyczalni samochodów firm: Auto Europa, Avis, Budget, Easycar, Europcar, Hertz, Locauto Rent, Maggiore, Sixt, Targa Rent i Thrifty.

Możesz skorzystać z jednego z trzech parkingów. Parkingi wschodni i północny oferują niedrogie długoterminowe miejsca parkingowe. Lotnisko oferuje też wielokondygnacyjny parking, na którym do dyspozycji pasażerów jest 4500 miejsc parkingowych.

Miejsca parkingowe zarezerwujesz z wyprzedzeniem pod numerem telefonu: +39 02 756 0155. Mycie samochodów i drobne naprawy są również dostępne na żądanie.

Oficjalna strona lotniska www.sea-aeroportimilano.it 

Adres: Aeroporto Milano Linate, 20090 Milano Linate

Główni przewoźnicy: Loty do Mediolanu Linate obsługują między innymi: Aer Lingus, Air Dolomiti, Air France, Air One, Alitalia, British Airways, KLM, easyJet, Lufthansa, Meridiana, SAS, Windjet.

Dojazd z Linate nad Como

Aby dojechać nad Jezioro Como, podobnie jak w przypadku lotniska Malpensa, najpierw musisz dojechać z Linate do Mediolanu. Transport autobusowy do centrum Mediolanu z lotniska Mediolan Linate obsługują:

 • Starfly – autobus kursuje co 30 minut do stacji Milano Stazione Centrale, bilety do nabycia u kierowcy, bilet kosztuje 5 euro. Podróż do centrum miasta trwa około 30-60 minut w zależności od ruchu ulicznego.
 • ATM – autobusem nr 73 dojedziesz z lotniska do stacji metra San Babila, autobus odjeżdża co 10-20 minut, podróż trwa około 30 minut, a bilet kosztuje 1 euro.

Następnie przesiadasz się na pociąg w kierunku Como albo Lecco. Podróż trwa od 40 minut do 1 godziny i 22 minut – w zależności, jaki pociąg wybierzesz oraz czy będziesz się w międzyczasie przesiadać w Monza. Bilet na pociąg regionalny dla osoby dorosłej to 4,80 euro.

Lotnisko w Bergamo

Międzynarodowe lotnisko w Bergamo-Orio al Serio, położone około 50 km od centrum Mediolanu i 5 km od centrum Bergamo. Wyspecjalizowane jest w obsłudze tanich przewoźników lotniczych. 

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. W hali przylotów znajdują się biura firm Autoeuropa, Avis, Budget, Europcar, Herz, Locauto Tirreno, Maggiore, Sixt.

Parkingiem na lotnisku Bergamo zarządza firma SkyPark. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu +39 0 35 4595855.

Na lotnisku jest 5400 miejsc parkingowych, w tym 1000 miejsc na parkingu zadaszonym. Opłata za parking za jedną godzinę to 2 euro (3 euro na parkingu zadaszonym). Opłaty za parking możesz uiścić w kasie parkingu lotniska lub w jednym z automatów umieszczonych przy wejściu na parking.

Oficjalna strona lotniska: www.sacbo.it

Adres: Aeroporto Bergamo Orio al Serio, Via Aeroporto, 13, 24050 Orio al Serio (Bergamo)

Główni przewoźnicy: Loty do Mediolanu Bergamo obsługują między innymi: Blue Air, bmi baby, Carpatair, Meridiana, Myair, Ryanair, Sky Europe, Transavia, Tuifly, Windjet, Wizz Air.

Autobusem z Orio al Serio do Bergamo

Z lotniska Orio al Serio możesz dojechać do Bergamo albo Mediolanu. Na stację kolejową w Bergamo dowiezie Cię autobus miejski Azienda Transporti Bergamo (ATB)Linea 1. Autobus kursuje co 30 minut od rana, do późnego wieczora. Jedziesz z przystanku Aeroporto do przystanku Stazione. Rozkład jazdy sprawdź na stronie ATB (dla linii 1 – Linea 1).

Po lewej znajduje się dworzec w Bergamo, po prawej przystanek, z którego odjeżdżają autobusy na lotnisko

Gdzie kupisz bilety na autobus z/na lotnisko Orio al Serio?

Na lotnisku kupisz bilety pojedyncze, 24-godzinne i 72-godzinne z mapą turystyczną miasta. Dostępne są w:

 • automacie biletowym na przystanku autobusowym
 • punkcie informacyjnym Turismo Bergamo w hali przylotów
 • kantorze wymiany walut „Forexchange”

W Bergamo w automatach biletowych:

 • na stacji Trenitalia (w tzw. Tobacco Shop)
 • przy Viale Vittorio Emanuele
 • w Colle Aperto
 • w mieście i na stacjach kolejki linowej S. Virgilio.
 • w punktach sprzedaży SAB w Nembro i Albino oraz w dzielnicach peryferyjnych, gdzie można kupić bilety zwykłe, wieloprzejazdowe i tygodniowe na tramwaj Bergamo – Albino.

Ważne:

Bilety możesz też zakupić u kierowcy w autobusie.

Wykaz przystanków na trasie z Lotniska Orio al Serio do centrum Begramo

Ceny biletów (styczeń 2021 r.)

 • Bilet 3-strefowy 2,40 euro z bagażem

Obowiązuje na jedną podróż autobusem lotniskowym i nieograniczoną liczbę przejazdów wszystkimi usługami ATB w „obszarze miejskim” (w tym kolejkami linowymi i tramwajami do przystanku autobusowego Martinella), w ciągu 90 minut od skasowania. Jeśli bagaż jest większy niż 20x40x60 cm musisz dokupić kolejny bilet 3-strefowy i skasować go.

 • Bilet 24-godzinny za 5,00 euro z bagażem

Obowiązuje w całej sieci ATB i TEB przez 24 godziny od skasowania na nieograniczoną liczbę przejazdów (opłata obejmuje bagaż)

 • 7,00 euro za bilet 72-godzinny z bagażem

Obowiązuje w całej sieci ATB i TEB przez 72 godziny od skasowania na nieograniczoną liczbę przejazdów (cena obejmuje bagaż)

Zamieszczam aktualną (styczeń 2021 r.) ulotkę przewoźnika ATB, z rozkładem jazdy z/na lotnisko, cenami biletów i podstawowymi informacjami – ULOTKA.

Pociągiem nad Como

Wybór trasy zależy od tego, w którą stronę jeziora zmierzasz – na wschód, czy na zachód. Jeśli wybrałeś / wybrałaś nocleg w Lecco lub w Varennie (oba te miejsca polecam na dłuższy pobyt) – jedziesz na wschodni kraniec jeziora. Jeśli z kolei zamierzasz zatrzymać się w Como albo dalej na północ od tego miasta (np. Lenno, Tremezzo, Gera Lario) – jedziesz na zachód.

Budynek dworca w Bergamo

Bilety kupisz na stacji kolejowej w Bergamo – w okienku albo w automacie. Do okienka może stać duża kolejka dlatego dobrze jest zaprzyjaźnić się z automatami. W razie czego ktoś na pewno Ci pomoże ogarnąć maszynę. Zresztą na pewno sobie poradzisz, bo automaty nie odbiegają wyglądem od tych, które są w Polsce. Pamiętaj tylko (podobnie jak przy tankowaniu paliwa na stacjach bezobsługowych) żeby nie wkładać do urządzenia banknotów o dużych nominałach. Tak na wszelki wypadek, gdyby maszyna chciałam je połknąć bezpowrotnie. Bilety kolejowe są w miarę tanie więc w przypadku 3-osobowej rodziny w podróży do Lecco wydasz niecałe 15 euro.

Ważne:

Pamiętaj, że bilet musisz skasować. Kasowniki wiszą na ścianach i są koloru zielonego.

Bilet nieskasowany jest nieważny.

Kasownik na dworcu kolejowym

A teraz szczegóły…

Pociągi z Bergamo nad Como

 1. Do Lecco
 • pociąg regionalny (Regionale Trenord)
 • czas podróży 40 minut
 • bilet normalny 3,60 euro, bilet ulgowy 1,80 euro
 • wysiadasz na stacji Lecco
Trasa Begramo – Lecco, Google Maps

2. Do Como – dojedziesz dwoma pociągami z 1 przesiadką – w zależności od godziny

– z przesiadką w miejscowości Monza, pociąg regionalny (Regionale Trenord):

 • podróż trwa 1 h 51 minut
 • bilet normalny 6,70 euro, bilet ulgowy 3,40 euro

– z przesiadką z Mediolanie (stacja Milano Porta Garibaldi), pociąg regionalny (S 11 Trenord):

 • podróż trwa 2 h 10 minut
 • bilet normalny 9,20 euro, bilet ulgowy 4,60 euro
 • wysiadasz na stacji Como S. Giovani
Trasa Bergamo – Como, przez Monzę, Google Map

3. Do Varenny – przez Lecco

 • pociąg regionalny (Regionale Trenord)
 • czas podróży 1h 16 minut
 • bilet normalny 5,50 euro, bilet ulgowy 2,80 euro
 • wysiadasz na stacji Varenna Esino
Trasa Bergamo – Varenna, Google Map

4. Do Colico – przez Lecco

 • pociąg regionalny (Regionale Trenord)
 • czas podróży 1h 38 minut
 • bilet normalny 6,70 euro, bilet ulgowy 3,40 euro
 • wysiadasz na stacji Colico
Trasa Bergamo – Colico, Google Map

Pociągi z Mediolanu nad Como

 1. Do Lecco

– z dworca Milano Centrale:

 • podróż trwa 39 minut
 • bilet normalny 4,80 euro, bilet ulgowy 2,40 euro

– z dworca Milano Porta Garibaldi:

 • podróż trwa około 1 h albo 1h 36 minut, zależnie od pociągu jaki wybierzesz
 • bilet normalny 5,50 albo 4,80 euro, bilet ulgowy 2,80 albo 2,40 euro

2. Do Como

– z dworca Milano Centrale:

 • podróż trwa 40 minut
 • bilet normalny 4,80 euro, bilet ulgowy 2,40 euro

– z dworca Milano Porta Garibaldi:

 • podróż trwa około 1 h
 • bilet normalny 4,80 euro, bilet ulgowy 2,40 euro

3. Do Varenny

– z dworca Milano Centrale:

 • podróż trwa około 1 h
 • bilet normalny 6,70 euro, bilet ulgowy 3,40 euro

– z dworca Milano Porta Garibaldi – z przesiadka w Lecco:

 • podróż trwa około 2 h
 • bilet normalny 6,70 euro, bilet ulgowy 3,40 euro
 • wysiadasz na dworcu Varenna – Esino

4. Do Colico

– z dworca Milano Centrale:

 • podróż trwa około 1 h 26 minut
 • bilet normalny 7,30 euro, bilet ulgowy 3,70 euro

– z dworca Milano Porta Garibaldi – z przesiadka w Lecco:

 • podróż trwa około 2 h 31 minut
 • bilet normalny 7,30 euro, bilet ulgowy 3,70 euro
 • wysiadasz na dworcu Colico

Ważne:

Kasa biletowa na stacji Milano Centrale znajduje się na parterze, a perony na piętrze. 

Dworzec Milano Centrale jest ogromny. Pamiętaj, żeby nie wbiegać tam w ostatniej minucie. Polecam przejść się po samym budynku. Jego rozmiar i aranżacja wnętrza robi wrażenie. Czasami można mieć wrażenie, że jest się w muzeum.

Ważne:

Stacja kolejowa Varenna-Esino nie ma kasy biletowej. W miasteczku znajduje się biuro podróży i bar, w którym sprzedawane są bilety. 

Wszelkie informacje na temat rozkładu jazdy pociągów, cen biletów, czasu podróży i ilości przesiadek znajdziesz na stronie przewoźnika www.trenitalia.com.

Samochodem nad Como

Nad Jezioro Como możesz dojechać także samochodem, przez Austrię i Szwajcarię. Ja jechałam z Gdańska i moja podróż wyglądała następująco.

Trasa samochodowa Gdańsk – Gera Lario, Google Map

W Niemczech mieliśmy pierwszy nocleg. Potem jechaliśmy tranzytem przez Szwajcarię. Nad Como zatrzymaliśmy się w Gera Lario na północy jeziora.

Polecam tę wyprawę ze względu na świetne widoki, szczególnie w Szwajcarii. Droga prowadzi przez kręte odcinki górskie. Momentami jest wąska i niebezpieczna. Mapa nie poprowadziła nas główną trasą, stąd czasami było niebezpiecznie.

Do Włoch przez Szwajcarię
Gdzieś w trasie, już we Włoszech
Montespluga, Lombardia

Z południa i ze wschodu Polski najszybsza prowadzi przez Czechy, Austrię, Niemcy, ponownie Austrię i Szwajcarię. Jeśli jedziesz z północy albo z zachodu Polski wybierz trasę przez Niemcy, Austrię i Szwajcarię.

Szczegóły dojazdu, konieczne winiety, ceny paliwa i inne przydatne informacje opisałam w poniższym artykule.

Samochodem do Włoch – 2 podstawowe rzeczy do ogarnięcia

To jest koniec pierwszego z cyklu artykułów o Jeziorze Como. W kolejnych znajdziesz informacje o tym:

 • jak poruszać się pomiędzy miasteczkami nad jeziorem,
 • jakie miejsca warto zobaczyć,
 • jakie szlaki turystyczne piesze i rowerowe znajdujące się wokół jeziora są dostępne dla turystów.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości albo jeśli Twoim zdaniem o czymś zapomniałam, napisz w komentarzu.

Pamiętaj czekam na Ciebie na moim fanpage’u – Moje włoskie wakacje. Zapraszam także do dołączenia do facebookowej grupy Włoskie klimaty dla wszystkich miłośników Italii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *